INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Granzii și-au făcut treaba! Final în optimile Cupei Angliei » Cum arată meciurile din sferturi: duel-șoc pe Old Trafford!

Liverpool a trecut de Southampton în optimi // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat joi, 29 februarie 2024 07:54 / Actualizat joi, 29 februarie 2024 08:45

Chelsea, Liverpool, Manchester United și Wolves au câștigat seara trecută în optimile Cupei Angliei, obținând astfel biletele pentru faza sferturilor de finală. Aici ne așteaptă un duel-șoc, United - Liverpool!

• Întoarcem campionatul Angliei pe toate fețele la Premier GSP, un show nou marca GSP.ro. În fiecare vineri, ora 14:00.

Final în faza optimilor Cupei Angliei, miercuri s-au disputat cele 4 meciuri rămase.

Duckadam l-a pus la punct pe rapidist: „Jenant! Fii bărbat și spune-o”
RAPID

Chelsea, Liverpool, Manchester United și Wolves s-au calificat în sferturile Cupei Angliei

Nu au existat mari surprize. Wolves a tranșat cel mai echilibrat meci al zilei, 1-0 cu Brighton pe teren propriu, grație unui gol înscris de Mario Lemina încă din minutul 2.

În acțiune au fost și 3 echipe din „Big Six”: Chelsea a învins divizionara secundă Leeds cu un gol în minutul 90, scor final 3-2, Manchester United a înscris unicul gol al meciului cu Nottingham în minutul 89, în vreme ce Liverpool, cu un prim „11„ atipic, înțesat de tineri și cu Joe Gomez „închizător”, a trecut cu 3-0 de Southampton.

Cu o zi în urmă, Leicester o învinsese pe Bournemouth, 1-0, Newcastle trecuse la penalty-uri de Blackburn, iar Manchester City o zdrobise pe Luton, 6-2. Luni, Coventry a trecut cu 5-0 de Maidstone, fiind cel mai slab cotată echipă ajunsă în sferturi, locul 9 în liga a doua.

În sferturi vom avea parte de un duel-șoc, Manchester United - Liverpool. Partidele vor avea loc în weekendul 16-17 martie.

Cum arată sferturile Cupei Angliei:

• Wolves - Coventry (L2)
  • Manchester United - Liverpool
  • Manchester City - Newcastle
  • Chelsea - Leicester (L2)

Duminică, pe 25 februarie, s-a disputat finala celeilalte competiții de Cupă din Anglia, Cupa Ligii. Liverpool a învins-o pe Chelsea în prelungiri, 1-0, și a cucerit astfel primul trofeu intern pus la bătaie în acest sezon.

Performanță uluitoare pentru Erling Haaland

Marți, în duelul lui Manchester City din optimi, 6-2 cu Luton, Erling Haaland a fost senzațional. Norvegianul a înscris de 5 ori, de 4 ori din pasa lui Kevin De Bruyne! La a cincea reușită, servant i-a fost Bernardo Silva.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

VIDEO. Costel Pantilimon explică la Premier GSP de ce Manchester City devine mai bună cu timpul

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Sassuolo a deschis scorul printr-un eurogol cu Napoli, însă a pierdut cu un rezultat horror