INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DANEMARCA U21 - AUSTRIA U21

Danemarca U21 - Austria U21 3-1 / Danezii rămân în cursa pentru calificarea în semifinale

Articol de GSP - Publicat joi, 20 iunie 2019 19:26

Danemarca U21 s-a impus cu scorul de 3-1 în fața reprezentativei similare a Austriei, în cadrul Grupei B, într-un meci disputat pe Stadio Friuli din Udine, la EURO 2019.

Danezii au deschis scorul în minutul 33, prin reușita lui Maehle și au stabilit scorul primei reprize, 1-0.

La scurt timp după reluarea meciului, austriecii au restabilit egalitatea prin Lienhart și puteau prelua conducerea în minutul 73 când s-a acordat penalty în favoarea lor, dar Baumgartner a ratat.

Danemarca U21 a preluat din nou conducerea în minutul 77, când Maehle a reușit „dubla”. Olsen a închis jocul în ultimul minut al prelungirilor, când a punctat pentru 3-1.

Astfel, danezii își revin rapid după eșecul cu Germania și urcă pe locul secund în Grupa B.

Danemarca U21 - Austria U21 3-1 (Maehle 33,  77, Olsen 90+3 / Lienhart 47)

Austriecii au ratat un penalty în minutul 73.

Echipele de start:

Danemarca U21: Iversen - Kristensen, Sorensen, Rasmussen, Maehle - Nelsson, Billing, Stage - Skov, Older Wind, Bruun Larsen
Selecționer: Niels Frederiksen

Austria U21: A. Schlager - Ingolitsch, Danso, Posch, Friedl - Lienhart, Ljubic - Horvath, X. Schalger, Honsak - Kvasina
Selecționer: Werner Gregoritsch

Arbitru: Georgi Kabakov (Bulgaria)

CLASAMENTUL GRUPEI B

Clasament Grupa B - EURO 2019

PROGRAMUL GRUPEI B

JOI, 20 IUNIE

• Danemarca - Austria 3-1 (Udine, ora 19:30, TVR 2)
  • Germania - Serbia (Trieste, ora 22:00, TVR 1)

DUMINICĂ, 23 IUNIE

• Austria - Germania (Udine, ora 22:00, TVR 1)
  • Danemarca - Serbia (Trieste, ora 22:00, TVR 2)

VEZI ȘI:

ANGLIA U21 - ROMÂNIA U21 / Tudor Băluță, cel mai bun român din prima etapă a grupelor, mesaj pentru fanii României prin intermediul GSP: „Mulțumesc pentru susținere!”

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Duminică, 5 finale pentru salvare! Dinamo și FCU Craiova sunt la mila rezultatelor » Toate CALCULELE în dreptul fiecărei echipe

„Vă spun în premieră, la Dinamo a fost o tentativă de puci în vestiar!” » Omul care l-a adus pe Kopic a dat tot din casă