INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ARMENIA

VIDEO Un fost dinamovist, erou în thrillerul din finala Cupei! Meci cu 10 goluri, decis după 18 penalty-uri

Mijlocașul Danu Spătaru (26 de ani), fost jucător la Dinamo, a fost implicat într-un meci extrem de spectaculos. Noah, echipa la care evoluează, a câștigat finala Cupei Armeniei, cu Ararat-Aremenia, 5-5 după 120 de minute, și 7-6 la penalty-uri.

Articol de - Publicat sambata, 11 iulie 2020 08:45 / Actualizat sambata, 11 iulie 2020 09:46

FC Noah Ereven a câștigat primul trofeu de la înființare, în 2017, după o finală dramatică Ararat-Armenia, decisă la penalty-uri.

Ararat Armenia a început tare meciul și avea 3-0 în minutul 29, după golurile lui Louis și Otubanjo și autogolul lui Tataev. Noah a redus din diferență în minutul 39, prin Mayrovich, dar scorul la pauză a fost 1-4 după ce Louis a făcut dubla.

Spectacol după pauză

În repriza a doua, în doar 10 minute, Noah a punctat de trei ori. Azarov, în minutul 56, și Kolanveko (60) au redus din diferență, iar Danu Spătaru a punctat în minutul 66 pentru 4=4. Mijlocașul născut la Chișinău a înscris cu un șut la colțul lung din mijlocul careului, iar reușita sa a împins meciul în prelungiri.

Vezi AICI video cu golul lui Spătaru

Spectacolul a continuat și în extra-time. În minutul 114, Azarov a marcat din nou din penalty. Ararat-Armenia nu a renunțat la luptă și, cu un om în minus, a egalat în minutul 116, prin Otubanjo.

Partida s-a decis la loviturile de departajare, unde a fost o adevărată nebunie. Fiecare echipă a executat câte 9 penalty-uri. Noah a ratat de două ori, iar Ararat-Armenia a avut trei ratări, ultima prin Danielyan.

Spătaru este la Noah din februarie 2020 și a bifat 15 meciuri și 4 goluri. Acesta a jucat la Dinamo din februarie 2017 până în iulie 2017. A mai trecut pe la Zimbru Chișinău, Astra, Poli Iași, Volga Olimpiets, Nizhny Novgorod și Lipaja.

Danu Spătaru a stat 6 luni la Dinamo

VIDEO. „La Sampdoria ne duc ei la masă sau ne spun ce să mâncam, la Dinamo nu exista așa ceva”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

EXCLUSIV Un fotbalist român, în centrul unui scandal uriaș! S-a scris că a fost bătut de colegi: „Sunt în stare de șoc!”

Încă o victorie mare pentru Real Madrid și echipa lui Zidane e la 3 pași de titlu în La Liga!

Playtech: TRAGEDIE! Doliu URIAȘ în politica din România! A MURIT în urmă cu puțin ...

Ianis Hagi și Dennis Man, în centrul atenției la reunire » Ținute extravagante alese de „tricolori”