INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

REZUMAT VIDEO Diego Simeone a recunoscut că Barcelona e deja favorită la titlu în La Liga, după remontada uluitoare cu Atletico Madrid

Diego Simeone // foto: Guliver/gettyimages
Diego Simeone // foto: Guliver/gettyimages

Articol de - Publicat luni, 17 martie 2025 09:04 / Actualizat luni, 17 martie 2025 09:05

Antrenorul lui Atletico Madrid, Diego Simeone, a recunoscut că înfrângerea suferită în fața Barcelonei, scor 2-4, va afecta ambițiile echipei sale în lupta pentru titlu.

El consideră că, după acest meci, catalanii devin principalii favoriți la câștigarea La Liga. Pentru „saltelari”, rămâne să joace meci de meci și să spere la greșeli din partea adversarilor.

„Barça are un meci mai puțin și nu știu ce se va întâmpla. Au un avantaj important și asta e realitatea. Nouă ne rămâne să luptăm meci cu meci, iar acum trebuie să ne concentrăm pe confruntarea cu Espanyol și așa până la final. Îi felicit pe adversari pentru ofensiva din momentul cheie.

Am avut un rezultat bun, pe care însă nu am reușit să-l menținem suficient de mult timp pentru a ne da încredere. Golul de 2-1 a schimbat dinamica și i-a dat mai multă siguranță Barcelonei în atac. Puteam gestiona mai bine situația și să profităm mai eficient de contraatacuri. Din păcate, nu am ales pasele corecte.

Apoi, s-a făcut 2-2 și 2-3 dintr-un ricoșeu norocos, dar și asta face parte din joc. Așa cum noi am câștigat și am remizat cu Barcelona, acum moneda s-a întors în favoarea lor”, a declarat Diego Simeone.

„La golul lui Lewandowski nu ne-am apărat bine la reluarea jocului. A fost un gol superb. Ne-a durut și ne-a schimbat cursul meciului, introducând o notă de îndoială. Barcelona e o echipă bună, care joacă foarte bine. Individual sunt la un nivel incredibil, iar colectiv joacă excelent. Noi ne-am luptat cu armele noastre și acesta este unul dintre lucrurile pozitive pe care trebuie să le luăm din acest meci”, a adăugat argentinianul.

În urma rezultatului de aseară, catalanii au acumulat 60 de puncte și au revenit pe prima poziție în Spania. Trupa lui Hansi Flick este la egalitate în clasament cu Real Madrid, însă are un golaveraj superior. De asemenea, „galacticii” au și un meci în plus disputat. De cealaltă parte, formația „rojiblanco” a rămas cu 56 de puncte și a rămas pe ultima treaptă a podiumului din La Liga.

Citește și:
Alibec are rival în Superliga » Jucătorul Craiovei, LIVE pe Counter-Strike a doua zi după meci: „Ce faci, bă, topitule?”
Superliga
Alibec are rival în Superliga » Jucătorul Craiovei, LIVE pe Counter-Strike a doua zi după meci: „Ce faci, bă, topitule?”
Aryna Sabalenka i-a lăsat mască pe reporterii americani: „Pot să spun asta? Am crezut că Badosa e o «cățea»”
Tenis
Aryna Sabalenka i-a lăsat mască pe reporterii americani: „Pot să spun asta? Am crezut că Badosa e o «cățea»”
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Campionate
Cristi Chivu are oferta pe masă! Șefii lui Inter s-au hotărât după 8 luni: ce salariu va avea
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
Noutati auto
Francezii au prezentat noul model Dacia și au anunțat: „Semnătură unică! E o premieră”
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Profit.ro
EXCLUSIV SURPRIZĂ Frații Pavăl, proprietarii Dedeman, vând și ies de pe o piață
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Thierry Henry, apariție rară alături de misterioasa lui iubită!

Studiu șocant citat de Guardian: „Aceste alimente sunt atât de nocive încât ar trebui tratate mai degrabă ca țigările, nu ca hrană!”


Comentarii (0)

Articolul nu are încă niciun comentariu. Fii primul care comentează!

Comentează