INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FRANȚA

DIJON - PSG 2-1 // VIDEO+FOTO Surpriza sezonului! Campioana, învinsă de formația de pe ultimul loc, după ce a condus cu 1-0

Articol de GSP - Publicat vineri, 01 noiembrie 2019 23:44

PSG a pierdut în deplasarea de la Dijon, ultima clasată din Ligue 1 la startul etapei, scor 1-2.

Mbappe deschidea scorul în minutul 19, după o pasă superbă a lui Angel Di Maria, iar PSG părea să își aproprie a zecea victorie consecutivă în meciurile directe cu Dijon. Nu a fost așa însă

Chouiar a egalat în al cincilea minut de prelungire al primei părți, la finalul unei acțiuni prelungite de atac, profitând de o respingere greșită a lui Navas. Venezueleanul Jhonder Cadiz a stabilit scorul final în minutul 47, într-o fază în care s-a luptat cu toată defensiva parizienilor.

PSG va rămâne prima în Ligue și la finalul etapei cu numărul 12, cu un avans de cel puțin 5 puncte față de principala urmăritoare Nantes. Campioana en-titre a strâns 27 de puncte în primele 12 etape. Dijon, formație care ocupa ultimul loc și care marcase doar 5 goluri în primele 11 etape, urcă două poziții în clasament, până pe 18, cu 12 puncte.

Dijon - PSG 2-1

Echipele de start

Dijon: Gomis - Chafik, Coulibaly, Ecuele Manga, Muzinga - Lautoa, Ndong - Balde, Cadiz, Chouiar - Tavares
Antrenor: Stephane Jobard

PSG: Navas - Dagba, Marquinhos, Kimpembe, Diallo - Gueye, Paredes, Bernat - Di Maria, Icardi, Mbappe
Antrenor: Tomas Tuchel

VEZI ȘI:

VIDEO Gaziantep, formația lui Marius Șumudică, s-a calificat în „16-imile” Cupei Turciei

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!