INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Dortmund - Bayern 2-3 » Bavarezii câștigă un „Der Klassiker” spectaculos!

Borussia Dortmund - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages +11   FOTO
Borussia Dortmund - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 07 noiembrie 2020 17:40 / Actualizat sambata, 07 noiembrie 2020 21:32

Bayern Munchen s-a impus în derby-ul rundei #7 din Bundesliga, scor 3-2 pe terenul Borussiei Dortmund.

Rezultatele și programul etapei #7 din Bundesliga pot fi văzute AICI

„Der Klassiker” nu a dezamăgit. Cele mai importante două echipe ale Germaniei au oferit un spectacol pe cinste, plin de faze spectaculoase și execuții rafinate.

Scorul a fost deschis de gazde, în minutul 45. Marco Reus a reluat cu latul o pasă venită din partea stângă, iar șutul experimentatului mijlocaș l-a lăsat fără replică pe Neuer. Oaspeții au egalat doar 4 minute mai târziu, prin David Alaba, dintr-o lovitură liberă ingenioasă.

Bayern a început ideal a doua parte, golul lui Lewandowski din minutul 48, cu capul, aducând-o pe campioana Europei în avantaj. Tot Bayern avea să înscrie următorul gol al meciului, la capătul unui contraatac ca la carte. Bavarezii au recuperat mingea în timp ce Borussia se apropia de poarta lor, Lewandowski i-a pasat lui Sane, care a intrat în careu, și-a făcut mingea pe piciorul stâng și a șutat la colțul lung, superb.

Borussia a reintrat în joc în minutul 83, grație unui gol reușit de Haaland, care l-a depășit pe Neuer și apoi a șutat pe sub portarul german. Reus a avut șansa egalării în gheată, în minutul 86, atunci când o centrare a lui Guerreiro l-a găsit singur în mijlocul careului de 16 metri, dar șutul germanului a trecut mult peste.

Bayern a părut că a tranșat meciul în minutul 3 de prelungire, însă golul lui Lewandowski a fost anulat pe motiv de ofsaid. Lewandowski a avut un gol anulat pe motiv de ofsaid și în prima parte, în minutul 26, atunci când scorul era 0-0.

+7 FOTO

După această victorie, Bayern a urcat pe prima poziție în Bundesliga, având 18 puncte câștigate în 7 etape. Dortmund rămâne pe 3, cu 3 puncte mai puțin decât rivala de astăzi. Între cele două se află RB Leipzig, cu 16 puncte.

Clasament Bundesliga:

Dortmund - Bayern 2-3

Dortmund - Bayern, echipe de start:

Dortmund: Burki - Meunier, Akanji, Hummels, Guerreiro - Delaney, Witsel, Reyna - Reus, Haaland, Sancho
Rezerve: Hitz, Dahoud, Brandt, Bellingham, Hazard, Can, Piszczek, Morey, Passalck
Antrenor: Lucien Favre

Bayern: Neuer - B. Sarr, Boateng, Hernandez, Alaba - Kimmich, Goretzka - Gnabry, Muller, Coman - Lewandowski
Rezerve: Nubel, Martinez, Sane, Costa, Choupo-Moting, Roca, Tolisso, Richards, Musiala
Antrenor: Hans-Dieter Flick

Mai multe știri din fotbalul internațional:

„Zlatan” râde de Tătărușanu, într-un video viral în Italia: „Ia, prinde-o și pe asta! Mai bine vine un brutar”

Everton - Man. United 1-3 » Senzațional, Bruno Fernandes! L-a salvat de demitere pe Solskjaer