INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BUNDESLIGA

Dusseldorf - Dortmund 0-1. Momente incredibile în Bundesliga: Lucien Favre s-a „rupt” în timp ce sărbătorea golul lui Haaland

Articol de GSP - Publicat sambata, 13 iunie 2020 19:09

Borussia Dortmund s-a impus la limită pe terenul lui Dusseldorf, scor 1-0, după un gol marcat în ultimul minut al partidei. Reușita lui Erling Haaland a declanșat o „explozie” de bucurie a tehnicianului Lucien Favre.

Antrenorul de 62 de ani al Borussiei era conștient că un insucces pe terenul lui Dusseldorf ar fi îndepărtat-o și mai mult pe Dortmund de liderul Bayern Munchen.

Golul lui Haaland, reușit la una dintre ultimele faze ale meciului, l-a exaltat peste măsură pe elvețian. Acesta a celebrat excesiv și s-a accidentat la picior, suferind cel mai probabil o întindere musculară.

Erling Haaland a salvat-o pe Dortmund

Borussia Dortmund a învins în deplasarea de la Dusseldorf, scor 1-0, și păstrează șanse teoretice la titlu.

Erling Haaland a adus o victorie nesperată pentru oaspeți, în al cincilea minut de prelungire. Atacantul norvegian a reluat spectaculos cu capul o centrare trimisă de Akanji din flancul stâng. Reușita o apropie pe Dortmund, pentru moment, la 4 puncte de Bayern. Bavarezii joacă astăzi cu Gladbach.

+8 FOTO

11 goluria marcat Haaland în acest sezon de Bundesliga

Haaland o salvează pe Dortmund cu un gol la ultima fază! Cum arată clasamentul în Bundesliga

Ronaldo, genial după penalty-ul ratat: „Văd mai multe tweeturi despre asta decât despre primele trei săptămâni de Bundesliga”