INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ANGLIA

Fază controversată la partida dintre Everton și Manchester United! Edinson Cavani, protagonistul unui gest nesportiv

Articol de GSP - Publicat joi, 24 decembrie 2020 12:00 / Actualizat joi, 24 decembrie 2020 12:21

Manchester United a învins-o pe Everton, scor 2-0, în sferturile Cupei Angliei, și s-a calificat în faza următoare a competiției.

Edinson Cavani a fost cel care a deschis scorul, în minutul 88, dar a fost și protagonistul unui gest nesportiv. În minutul 52, uruguayanul l-a pus la pământ pe fundașul Yerry Mina, după ce l-a apucat de gât, chiar sub privirile arbitrului Andrew Madley.

Momentul în care Edinson Cvani îl ia de gât pe Yerry Mina

Chiar dacă fundașul columbian a rămas întins pe gazon și a cerut ca Edinson Cavani să fie avertizat, uruguayanul a scăpat fără să primească vreun cartonaș. În Cupa Ligii, tehnologia VAR este folosită abia din faza semifinalelor, motiv pentru care decizia finală a rămas la latitudinea arbitrului.

Cavani ar fi văzut cartonașul roșu dacă exista sistemul VAR.
- Gary Lineker, fostul mare jucător englez

Reacția lui Ole Gunnar Solskjaer, după ieșirea lui Cavani

Ole Gunnar Solskjaer a vorbit, după partidă, despre momentul în care Edinson Cavani îl pune la pământ pe fundașul lui Everton: „Doi sud-americani care au mai avut clinciuri și înainte s-au întâlnit în preliminariile pentru Copa America. A fost un adevărat meci de fotbal, cu fani, tackling-uri, cartonașe galbene, șanse la ambele porți, mi-a plăcut”.

VIDEO. Dezvăluirile lui Mutu: „Mourinho nu era nebun să facă asta!”

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

VIDEO Ianis Hagi, elogiat de Steven Gerrard după ce a fost decisiv în victoria lui Rangers: „În echipa asta, el e cel care-și va asuma riscurile”

Șumudică se ia de arbitri după a treia victorie la rând în Turcia: „A devenit o rutină. Mereu îi arată cartonașul galben lui Șumudică”