INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REAL MADRID - DEPORTIVO 3-2

Efectul 90+ Ramos » Căpitanul blanco a mai decis un meci în stilul său clasic: 3-2 cu Deportivo. Andone a dat o pasă de gol

Ramos punctează din cornerul bătut de Kroos și Real scapă dintr-o altă situație delicată

Articol de - Publicat luni, 12 decembrie 2016 00:00

Căpitanul blanco a repetat golul cu capul din El Clasico, desăvârșind, din nou, pe final o remontada incredibilă, pentru o nouă serie record a ”galacticilor” cu Zizou pe bancă.

Real a plecat în Japonia la Mondialul Cluburilor cu același avantaj de șase puncte la șefie față de Barca. Și după altă remontada de poveste marca Sergio Ramos, 3-2 cu Deportivo.

Specialista în eșecuri dramatice, în prelungiri, a fost aproape de surpriză pe Bernabeu, dar n-a putut rupe până la coadă seria record blanco, cu Zizou pe bancă. Căpitanul madrilen a recidivat după El Clasico.

Specialitatea casei

Din nou și-a pus capul perfect, doborând trupa lui Florin Andone. Era minutul 91:54! La aproape 200 de secunde de fluierul final. Cu o săptămână mai devreme, în minutul 90, fundașul-golgeter egalase și făcuse liniște pe Camp Nou, servind specialitatea casei.

La fel făcuse Sergio în două finale antologice, Liga 2013-'14, cu Atletico, și Supercupa Europei, cu Sevilla. A egalat mereu în al treilea minut al prelungirilor și a împins partidele în extra-time. Unde "galacticii" au luat trofeele.

"Unsprezece nociv"

Fără BBC în teren, Zidane s-a jucat însă cu focul sâmbătă, alcătuind un "unsprezece nociv", cum a titrat Marca. "Dubla" lui Joselu (un fost madrilen) a anulat avantajul asigurat de golul lui Morata. Nici de-un egal nu a ajuns. Mariano și Ramos au făcut-o pe Depor să mai trăiască un coșmar.

"Real groggy cu Andone în teren"

După 4 etape la rând cu gol, Andone (foto dreapta, în duel cu Isco) s-a oprit pe Bernabeu. Nu a mai marcat, însă a pasat decisiv la 1-2. Presa spaniolă l-a lăudat: 2 ași în AS, 2 stele în Marca.

Ziar care s-a mirat de înlocuirea românului în minutul 75, la 1-2, cu mijlocașul Mosquera: "De ce-a fost scos? Cât timp s-a aflat în teren, Real a fost groggy. Florin s-a bătut pentru orice balon și în fiecare minut". Dar antrenorul Gaizka Garitano a refuzat să dea explicații la conferința de presă.

58%din golurile lui Sergio Ramos marcate în carieră, 45 din totalul de 78, au fost excuții cu capul. 63 le-a dat doar pentru Real Madrid

35de meciuri fără înfrângere are Real în oficiale cu Zidane antrenor. Serie reușită în 246 de zile, aproape cu un an sub cea a lui Beenhakker

Fundaș din Italia la Dinamo. Tratativele au intrat în linie dreaptă, urmează să fie prezentat

„Îmi fac testamentul!” » Cornel Dinu, izbucnire teribilă, după o decizie pe care o numește „TÂLHĂRIE”: „M-au nenorocit minciuna și nedreptatea”

Veste cutremurătoare în a doua zi de Euro: s-a stins la numai 26 de ani, după ce jucase admirabil în Belgia - Muntenegru!