INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LA LIGA

Elche - Barcelona 1-2 » Victorie cu emoții, catalanii urcă pe locul 3 în La Liga. Clasamentul

Articol de GSP - Publicat duminica, 06 martie 2022 17:53 / Actualizat duminica, 06 martie 2022 20:39

Barcelona s-a impus cu emoții, scor 2-1, pe terenul lui Elche, în etapa #27 din La Liga. Fidel Chaves a deschis scorul pentru gazde în minutul 45. Catalanii au reușit să întoarcă soarta partidei grație reușitelor lui Ferran Torres (61) și Memphis Depay (84).

Toate rezultatele etapei #27 AICI

FINAL. Elche - Barcelona 1-2

• Au marcat: Fidel Chaves '45 / Ferran Torres '60, Depay '84

Click AICI pentru statistici

Barcelona s-a văzut condusă la pauză pe terenul lui Elche. Fidel Chaves a profitat de o pasă greșită a lui Pedri și a reușit să deschidă scorul pentru gazde în minutul 45. Intrat la pauză, Ferran Torres a adus egalarea în minutul 60, cu primul său gol în campionat pentru Barcelona. Rămas singur în careul lui Elche, spaniolul a reluat în poartă din cațiva metri, după o reluare ratată a lui Jordi Alba la centrarea lui Dembele.

Apoi, Memphis Depay, intrat pe teren în minutul 75 în locul lui Aubameyang, cu o evoluție ștearsă, a transformat impecabil un penalty obținut tot de el, acordat de „centralul” Hernandez Hernandez după consultarea sistemului VAR, la un henț al lui Barragan.

Catalanii au urcat pe locul 3 în La Liga, cu 48 de puncte, cu două mai mult decât Betis, care joacă de la ora 22:00 în compania campioanei Atletico Madrid. Elche ocupă locul 14, cu 29 de puncte.

Imagini spectaculoase de la Elche - Barcelona 1-2

+3 FOTO

Elche - Barcelona, echipele de start

Elche: Badia - Barragan, Roco, Gonzalez, Mojica - Morente,  Mascarell, Guti, Chaves - Boye, Milla
Rezerve: Marcone, Carrillo, Pastore, Kike, Piatti, Andreu, Ponce, Josan, Casilla, Olaza, Verdu
Antrenor: Francisco Rodriguez

Barcelona: Ter Stegen - Alves, Araujo, Pique, Alba - F. de Jong, Busquets, Pedri - Dembele, Aubameyang, Gavi
Rezerve: L. de Jong, Dest, Mingueza, Puig, Lenglet, Carevic, Traore, Torres, Neto, Garcia, Nico, Depay
Antrenor: Xavi Hernandez

Un titular de la FCSB a apelat la tehnicile interzise de Gigi Becali în trecut
FCSB

Cum arată clasamentul din La Liga după Elche - Barcelona 1-2:

Curățenie la Newcastle! Șefii „coțofenelor” au decis: 7 jucători pleacă din vară

Ștefan Radu, victorie clară contra echipei lui Răzvan Marin. Ce note au primit românii + Ciro Immobile a egalat un record vechi de 79 de ani