INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Erling Haaland a făcut spectacol cu Monchengladbach, dar echipa sa a pierdut » Cifre impresionante pentru tânărul atacant norvegian

Erling Haaland (20 de ani) FOTO IMAGO +16   FOTO
Erling Haaland (20 de ani) FOTO IMAGO

Articol de - Publicat sambata, 23 ianuarie 2021 08:32 / Actualizat sambata, 23 ianuarie 2021 09:12

Borussia Monchengladbach a învins Borussia Dortmund, scor 4-2, în runda #18 din Bundesliga, după un meci spectaculos desfășurat pe Borussia-Park, în care tânărul atacant Erling Haaland (20 de ani) a înscris o dublă pentru formația sa.

Borussia Monchengladbach a câștigat partida cu Borussia Dortmund din prima etapă a returului și a urcat pe locul 4 în clasament, ultima poziție care asigură calificarea directă în grupele Ligii Campionilor. Cele două formații au făcut rocada și Dortmund a căzut pe locul 5, la o lungime distanță de Gladbach.

Nico Elvedi și Erling Haaland, spectacol în prima repriză

Monchengladbach a început meciul excelent și a deschis scorul în minutul 2, prin Florian Neuhaus, dar golul a fost anulat după consultarea VAR. Până la urmă, scorul a fost deschis de Nico Elvedi în minutul 11, după o centrare primită de la Jonas Hofmann, jucătorul transferat de Gladbach chiar de la Borussia Dortmund în 2016.

La jumătatea primei reprize, Erling Haaland a fost servit de Jadon Sancho și a înscris superb, după ce l-a lobat elegant pe portarul Yann Sommer. 6 minute mai târziu, Haaland primește o nouă pasă de la același Jadon Sancho și întoarce scorul, cu un șut puternic din interiorul careului.

23 de pase de gola oferit Jadon Sancho în ultimele două sezoane, la egalitate cu Lionel Messi

Borussia Dortmund a condus timp de 4 minute, când Nico Elvedi a fost omul potrivit la momentul potrivit și a înscris din nou pentru echipa sa, restabilind egalitatea pe tabelă.

La începutul reprizei a doua, Ramy Bensebaini a readus Monchengladbach în avantaj, după o acțiune individuală a internaționalului algerian. Cu 10 minute înainte de final, Marcus Thuram, fiul celebrului Lilian Thuram, revenit după suspendare, a înscris cu capul și a stabilit scorul final în „Borussen Derby”.

VIDEO. Erling Haaland, la un antrenament al celor de la Borussia Dortmund

Trebuia să fie o bijuterie! Stadionul de 300 de milioane de euro, abandonat de 12 ani de o forță a Europei

Ce cadou a primit de la catalani portarul de liga a treia care a apărat două penalty-uri cu Barcelona