INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  MANCHESTER CITY - BRIGHTON 3-1

Haaland, din nou one-man show la Manchester City!

Erling Haaland a fost din nou one-man show la Manchester City / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat sambata, 22 octombrie 2022 19:00 / Actualizat duminica, 23 octombrie 2022 13:57

Manchester City a învins-o fără emoții pe Brighton, 3-1, și s-a apropiat la un singur punct de liderul Arsenal, care are un meci mai puțin. „Bestia” Erling Haaland continuă să uimească: a înscris o „dublă” și a ajuns la cota 17 în actuala stagiune de Premier League.

Superstarul norvegian a tranșat de unul singur confruntarea cu Brighton încă din prima repriză

Erling Haaland, din nou one-man show la Manchester City

În minutul 18, Haaland a deschis scorul în urma unei degajări primite chiar de la propriul portar, Ederson, autor al unui assist inedit. Apoi, în minutul 43, nordicul a transformat fără emoții un penalty, cu care a ajuns la 17 reușite în acest sezon.

Brighton a înscris golul de onoare în minutul 53, prin Trossard, însă speranțele oaspeților au fost în zadar. De Bruyne a înlăturat orice emoție cu golul semnat cu un sfert de oră înainte de final.

Manchester City versus Brighton: Ederson - Akanji, Dias, Laporte, Cancelo - De Bruyne, Rodri, Silva - Mahrez, Haaland, Grealish
Antrenor: Pep Guardiola

Eu sunt printre cei mai buni executanți de penalty-uri. Și l-aș mai nominaliza pe Mario Balotelli, e cel mai bun dintre cei pe care i-am văzut eu.

- Erling Haaland, atacant Mancheser City

VIDEO Rezumatul meciului Manchester City - Brighton

Haaland câștigă 51,2 milioane pe an la Manchester City

Erling Haaland aruncă Premier League în aer cu golurile sale, dar și cu salariul lui monstruos.

Pentru că transferul său de la Dortmund i-a costat pe șefii lui Manchester City doar 60 de milioane de euro, atacantul norvegian și-a negociat un contract fabulos. Are un salariu fix, la nivelul celorlalte vedete din echipă, însă cu tot cu bonusuri, ușor de atins, el ajunge să câștige nu mai puțin de 51,2 milioane de euro pe sezon.

Având în vedere cifrele „de pe altă planetă” ale lui Haaland, suporterii celorlalte cluburi din Anglia au decis să pună piciorul în prag. Peste două milioane de persoane au semnat o petiție adresată Guvernului britanic, prin care le solicită autorităților să-l dea afară pe nordic din Premier League, pe motiv că „este un robot”.

VIDEO Pep Guardiola vorbește despre instinctul de „killer” al lui Haaland

Erik ten Hag confirmă că a fost sfidat de Cristiano Ronaldo și nu-l menajează: „Ești judecat după cum te comporți, nu este vorba de vârstă sau reputația pe care o ai”

Borussia Dortmund s-a dezlănțuit în Bundesliga: cinci goluri în meciul de azi + Nici Bayern Munchen n-a avut emoții

Tensiuni și la victorie! Gerard Pique, fluierat de fanii Barcelonei! Xavi îl apără: „Este un exemplu în vestiar”