INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - BARCELONA 2-2

ESPANYOL - BARCELONA 2-2 // FOTO Pace în derby-ul catalan din La Liga! Barca, egalată de Real Madrid în fruntea clasamentului

Articol de GSP - Publicat sambata, 04 ianuarie 2020 21:00

Espanyol și FC Barcelona au terminat la egalitate, scor 2-2. Formația lui Ernesto Valverde a fost egalată în fruntea clasamentului de rivala Real Madrid.

Numirea lui Abelardo a schimbat starea de spirit la Espanyol. Gazdele au început curajos partida, iar atitudinea a dat roade în minutul 23. David Lopez a deschis scorul cu o lovitură de cap bine plasată.

Repriza secundă l-a avut protagonist pe Luis Suarez. Atacantul uruguayan a egalat în minutul 50, cu o execuție rafinată, de vârf, apoi a centrat cu exteriorul la reușita lui Arturo Vidal din minutul 59.

Rezultatul final a fost stabilit de chinezul Wu Lei în minutul 88, cu un șut în cross din interiorul careului. Espanyol evolua în acel moment în superioritatea, după eliminarea suferită de Frankie de Jong în minutul 75. Mijlocașul olandez a primit două cartonașe galbene pentru două faulturi tactice.

+3 FOTO

Barcelona împarte prima poziție în La Liga cu rivala Real Madrid. Ambele au acumulat 40 de puncte, cu 5 mai multe decât Atletico Madrid și Sevilla. Espanyol este în continuare ultima, cu doar 11 puncte. Primul loc care asigură salvarea de la retrogradare este la 4 puncte.

Clasament Spania

ESPANYOL - BARCELONA 2-2

• Au marcat: D. Lopez 23, Wu Lei 88 / L. Suarez 51, A. Vidal 59

Echipele de start:

Espanyol: Diego Lopez - Javi Lopez, Bernardo, Naldo, Vila - Victor, Roca, Lopez, Darder - Melendo, Calleri
Rezerve: Prieto, Campuzano, Iturraspe, Marmol, Pedrosa, Vargas, Wu Lei

Barcelona: Neto - Roberto, Lenglet, Pique, Alba - Rakitic, Busquets, De Jong - Messi, Suarez, Griezmann
Rezerve: Pena, Fati, Junior, Semedo, Umtiti, Vidal, Perez

Vezi și:

EXCLUSIV Sondaj GSP: cu cine țin românii » Steaua < FCSB + CSA Steaua, Dinamo e în cădere! Barcelona, cel mai mare boom

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!

Dosar-ȘOC în Spania! Starul Barcelonei a dezinfectat camera, „de cei care nu-s musulmani”, apoi a vandalizat o vilă de lux, cu 7 dormitoare: perdele transformate în „hamuri și leagăne sexuale”! Tribunalul anunță: „Sunt 500 de poze la dosar”