INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ESPANYOL - BARCELONA 2-4

VIDEO + FOTO Scene incredibile în Catalunia, după ce Barcelona a devenit campioană » Ultrașii lui Espanyol au intrat pe teren și s-au dus glonț spre jucătorii trupei de pe Camp Nou

Fanii celor de la Espanyol Barcelona nu au putut suporta faptul că rivala locală, FC Barcelona, a câștigat al 27-lea titlu de campioană în La Liga chiar pe terenul lor. Foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 15 mai 2023 08:58 / Actualizat luni, 15 mai 2023 09:45

Imediat după fluierul de final, jucătorii trupei pregătite de Xavi Hernandez au început să sărbătorească primul titlu de campioană în La Liga după o pauză de 4 ani. Fotbaliștii catalanilor au făcut o horă la mijlocul terenului, acolo unde au început să se bucure.

Dumitru Dragomir, ferm după FCSB - CFR Cluj: „N-am văzut de mult două echipe fruntașe să joace așa de slab” + „Lupta este numai între Becali și Hagi. Amândoi sunt doi antrenori extraordinari de mari”
FCSB - CFR CLUJ 1-0

Fanii lui Espanyol i-au atacat pe jucătorii Barcelonei, după ce trupa de pe Camp Nou a cucerit titlul în La Liga

Ultrașii celor de la Espanyol nu au putut suporta momentul de bucurie a celor de la FC Barcelona. Mai mulți ultrași din galeria gazdelor au invadat terenul și s-au dat glonț spre jucătorii Barcelonei, încercând să-i atace, scriu cei de la Mundo Deportivo.

Din fericire, forțele de securitate au intervenit prompt și niciun jucător al lui FC Barcelona nu a fost rănit. Fanii lui Espanyol nu au renunțat însă. Au vrut să se ducă în zona vestiarelor, dar poliția și stewarzii au intervenit din nou în forță.

Sursă foto: Twitter
Sursă foto: Imago
+5 FOTO

Ultrașii gazdelor chiar au aruncat cu mai multe obiecte spre oamenii legii, mai arată sursa citată anterior.

FC Barcelona a câștigat cu Espanyol și este noua campioană din La Liga

Oaspeții au deschis scorul în minutul 11, prin polonezul Robert Lewandowski. Polonezul a primit o pasă din banda stângă de la Alejandro Balde, și l-a învins pe Pacheco cu un șut din câțiva metri.

Același Balde a dus scorul la 2-0 nouă minute mai târziu. Fundașul stânga al Barcelonei a șutat puternic, din careu, fără șansă pentru portarul lui Espanyol.

+11 FOTO

Robert Lewandowski a marcat al treilea gol al Barcelonei în minutul 40, când l-a învins pe Pacheco cu un șut în colțul stâng al porții. La numai opt minute de la reluarea jocului, Jules Kounde a dus scorul la 4-0 pentru FC Barcelona, cu o execuție de la aproxiamtiv 12 metri, dintr-o pasă a lui Frenkie de Jong.

Gazdele au redus din handicap în ultimele 20 de minute. Mai întâi, Javi Puado a driblat mai mulți adversari și l-a învins pe Ter Stegen (minutul 73), pentru ca în minutul 90+2 Joselu să devieze decisiv un șut de la marginea careului.

VIDEO. Rezumat: Espanyol - FC Barcelona 2-4

Marele regret al lui Răducioiu, expus într-un interviu în Spania: „Monaco, șampanie, bling-bling. Am pierdut 9 ani degeaba”