INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  EURO 2019

EURO U21, GRUPA A // Spania - Belgia 2-1, Italia - Polonia 0-1 » VIDEO Polonezii produc marea surpriză a turneului! Calculele grupei se complică: știm prima echipă eliminată

Articol de GSP - Publicat miercuri, 19 iunie 2019 23:55

Polonia U21 a trecut de Italia U21, scor 1-0, în cea mai mare surpriză a Europeanului de tineret. Spania U21 a învins dramatic Belgia U21, scor 2-1.

Italia U21 - Polonia U21 0-1

• A marcat: Bielik '40

Vezi AICI statistici de la meci

Krystian Bielik, fundaș central aflat sub contra cu Arsenal, a reușit unicul gol al partdei în minutul 40, cu un voleu spectaculos de la marginea careului de 16 metri. Italienii păreau să fi găsit rapid răspunsul, dar golul lui Orsolini din minutul 44 a fost anulat pentru ofsaid, după verificarea VAR.

Gazdele, favorite la câștigarea turneului după victoria din meciul de debut cu Spania, au presat, au ratat ocazii imense, culminând cu bara lui Lorenzo Pellegrini din minutul 76, dar n-au izbutit egalarea.

Calculele în Grupa A sunt complicate. Dacă Belgia este deja eliminată, Polonia, Italia și Spania au în continuare șanse pentru semifinale.

Vezi AICI clasamentul LIVE al grupei A de la EURO 2019

Italia U21: Meret - Adajpong, Mancini, Bastoni, Dimarco - Barella, Mandragora, Pellegrini - Orsolini, Cutrone, Chiesa
Rezerve: Audero, Montipo - Bonazzoli, Bonifazi, Calabresi, Kean, Locatelli, Murgia, Pezzella, Romagna, Tonali, Zaniolo
Antrenor: Luigi Di Biagio

Polonia U21: Grabara - Fila, Wieteska, Bielik, Bochniewicz, Peska - Jagiello, Zurkowski, Dziczek, Szymanski - Kownacki
Rezerve: Lis, Loska - Buksa, Gummy, Jonczy, Jozwiak, Michalak, Piotrowski, Placheta, Swiderki, Tomczyk, Wdowiak
Antrenor: Czeslaw Michniewicz

Stadion: „Renato Dall'Ara”, Bologna
Arbitru: Alexey Kulbakov (Belarus)

Spania U21 - Belgia U21 2-1

• Au marcat: Olmo '7, Fornals '89 / Bornauw '25

Vezi AICI VIDEO de la meci!

Dani Olmo, mijlocașul de la Dinamo Zagreb, a deschis scorul în minutul 7 cu un șut din prima la colțul scurt. Sebastiaan Bornauw, fundașul lui Anderlecht, nu i-a lăsat pe spanioli să se bucure prea mult. A insistat la finalul unei faze fixe și a trimis mingea cu capul din apropiere, cu toată insistența defensivei lui De la Fuente. Golul izbăbitor a venit în minutul 89. Pablo Fornals, noul jucător al lui West Ham, a șutat puternic de la marginea careului și păstrează Spania în calculele calificării în semifinale.

Spania U21: Sivera - Aguirregabiria, Vallejo, Mere, Junior - Soler, Ceballos, Merino, Oyarzabal - Olmo, Mayoral
Rezerve: Martin Fernandez, U. Simon - Caricol, Fornals, Lirola, Mir, Nunez, Alfonso, Roca, F. Ruiz, M. Vallejo, Zubeldia
Antrenor: Luis de la Fuente

Belgia U21: De Wolf - Cools, Faes, Bornauw, Cobbaut - Mangala, Heynen, Schrijvers, Bastien - Lukebakio, Mbenza
Rezerve: Jackers, Teunckens - Amuzu, Bushiri, De Sart, Leya, Omeonga, Saelemaekers, Schryvers, Verschaeren, Wouters

• 19:30 - Anglia - ROMÂNIA (Cesena)
  • 22:00 - Franța - Croația (Serravalle, San Marino)

Luni, 24 iunie

• 22:00 - Franța - ROMÂNIA (Cesena)
  • 22:00 - Anglia - Croația (Serravalle, San Marino)

VEZI ȘI:

Voie bună la antrenament! Contra s-a pregătit alături de „tricolorii mici”, dar a cedat primul :D

AICI ai cele mai interesante statistici + clasamente în timp real din fotbalul intern și internațional!