INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  COPA LIBERTADORES

VIDEO+FOTO Palmeiras și-a apărat trofeul în Copa Libertadores, într-o atmosferă fabuloasă!

Palmeiras a învins-o pe Flamengo, scor 2-1, în finala ediției cu numărul 62 din Copa Libertadores și a reușit o performanță remarcabilă, aceea de a-și apăra trofeul cucerit anul trecut. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 28 noiembrie 2021 00:37 / Actualizat duminica, 28 noiembrie 2021 00:55

Montevideo, capitala statului Uruguay, a devenit teritoriu brazilian pentru o zi. Palmeiras și Flamengo au luptat aici pentru trofeul suprem al fotbalului sud-american, într-o atmosferă care a amintit de vremurile bune, ante-coronavirus.

+6 FOTO

Palmeiras și-a apărat trofeul în Copa Libertadores

Scorul a fost deschis rapid. În minutul 5, Gustavo Gomez l-a angajat ideal pe Mayke, în flancul drept al atacului lui Palmeiras. Acesta a scos mingea în spate, în preajma punctului cu var, iar Raphael Veiga a venit lansat și a reluat imparabil.

Gabriel Barbosa, starul lui Flamengo, a împins finala în prelungiri cu reușita din minutul 72, un șut năprasnic, din unghi.

Managerul portughez Abel Ferreira a mutat decisiv în prelungiri. Deyverson a adus a doua Copa Libertadores consecutivă în vitrina lui Palmeiras, cu golul din minutul 95.

3 trofeeare Palmeiras în Copa Libertadores: 1999, 2020 și 2021

VIDEO Moment hilar în prelungiri

La ultima acțiune a meciului, Deyverson, marcatorul golului decisiv, s-a aruncat pe gazon, după ce a fost atins ușor chiar de arbitrul finalei. Momentul a făcut rapid înconjurul internetului.

Palmeiras - Flamengo 2-1

Flamengo - Palmeiras, echipe de start

Flamengo: Weverton - Gomez, Melo, Luan - Mayke, Danilo, De Rafael, Piquerez - Veiga, Dudu - Rony
Antrenor: Abel Ferreira

Palmeiras: D. Alves - Isla, Luiz, Caio, F. Luis - Arao, Pereira - Ribeiro, De Arrascaeta, Henrique - G. Barbosa
Antrenor: Renato Gaúcho

Stadion: Estadio Centenario, Montevideo
Arbitru: Nestor Pitana / Asistenți: Juan Belatti, Gabriel Chade

EXCLUSIV Noul antrenor al lui Manchester United a transferat un mare atacant român: „El m-a adus”

VIDEO + FOTO Haaland a enervat o fană și a oferit faza zilei în Europa: „Adevăratul erou este cameramanul!” :)