INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

FIORENTINA - AS ROMA 7-1 // VIDEO+FOTO AS Roma a luat 7 în Cupa Italiei! S-a repetat RUȘINEA de pe vremea lui Chivu!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 30 ianuarie 2019 21:12

Fiorentina a demolat-o pe AS Roma în sferturile de finală ale Cupei Italiei, 7-1!

Cu Florenzi, Manolas, Fazio, Kolarov, N'Zonzi, El Shaarawy și Pastore printre titulari, formația lui Di Francesco s-a văzut condusă încă de la pauză cu 3-1.

Chiesa (7) a fost cel care a deschis scorul, când a pus latul la o centrare a lui Mirallas în 10 metri. Tot el a făcut 2-0 în minutul 18, când a trimis o scăriță peste Olsen. Kolarov a marcat golul de onoare al oaspeților, în minutul 28, cu o torpilă de la 17 metri la colțul lung.

Muriel (33) a punctat și el pentru gazde. Tot cu latul, de la 10 metri, însă execuția sa a fost deviată.

Benassi (66), Chiesa (74) și Giovanni Simeone (79 și 89) au continuat recitalul și după pauză și și-au calificat echipa mai departe.

În semifinale, Fiorentina o va întâlni pe Atalanta, care a trecut de Juventus, 3-0.

DOUĂ RUȘINI SIMILARE

Ultima oară când romanii au pierdut de o asemenea manieră s-a întâmplat în 2014, în grupele UCL, 1-7 cu Bayern.

Înainte, a fost rușinea din 2007, în returul „sferturilor” Ligii Campionilor. Manchester United a învins-o, 7-1, acasă, pe Roma cu Chivu titular.

„Fotbalul se «deteritorializează»! Nu mai există ceva esențial” » Un profesor de antropologie, Christian Bromberger, conferință de excepție despre o „mutație” în fotbalul de azi: „Am plecat de la tifoso, adică boală contagioasă, și am ajuns aici”