INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TURCIA

FOTO Formația lui Șumudică revine uluitor și îi ajută pe Săpunaru și Lung Jr. în lupta pentru salvarea de la retrogradare! Alexandru Maxim a marcat

Alexandru Maxim a marcat în victoria trupei lui Șumudică din Turcia +9   FOTO
Alexandru Maxim a marcat în victoria trupei lui Șumudică din Turcia

Articol de - Publicat joi, 09 iulie 2020 22:15 / Actualizat joi, 09 iulie 2020 23:01

Gaziantep, formația antrenată de Marius Șumudică, a câștigat pe teren propriu cu Konyaspor, scor 3-1. Rezultatul are implicații importante în lupta pentru evitarea retrogradării. Acolo e implicată și Kayserispor, echipa lui Silviu Lung Jr. și Cristi Săpunaru.

Vezi AICI clasamentul din Turcia

Alin Toșca și Alexandru Maxim au integraliști în „remontada” reușită de Gaziantep. Oaspeții au deschis scorul prin Deni Milosevic, în minutul 13. Mijlocașul sârb a profitat de o gaură mare în defensiva gazdelor. Trupa lui Șumudică a revenit uluitor. Alexandru Maxim a egalat în minutul 86, dintr-o lovitură de la 11 metri. Furkan Soyalp a făcut 2-1 în minutul 89, pe contraatac, cu un șut din 10 metri, iar scorul final l-a stabilit Bartlomiej Pawlowski, în al nouălea minut de prelungire, în poarta lăsată goală de portarul urcat la un corner.

Gaziantep rămâne neînvinsă în Turcia de la reluarea competiției după pauza provocată de coronavirus și urcă pe locul 8, cu 41 de puncte. Rezultatul de astăzi ajută și fosta echipă a lui Șumudică, Kayserispor.

+5 FOTO

Lung și Săpunaru, eșec dramatic

Kayserispor, cu Silviu Lung Jr. și Cristian Săpunaru integraliști, a pierdut dramatic la Rizespor, scor 2-3. Gazdele au punctat de două ori în minutele de prelungire, ultimul gol venind din pasa lui Boldrin, fostul jucător de la Astra și FCSB. După acest eșec, formația lui Săpunaru și Lung e antepenultima în Turcia, cu 31 de puncte, la un punct de locul care asigură salvarea.