INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SUPERCUPA SPANIEI

FOTO Barcelona n-a reușit "remontada" și Athletic Bilbao a cucerit Supercupa Spaniei, scor 5-1 la general

Articol de GSP - Publicat marti, 18 august 2015 00:53

Barcelona și Athletic Bilbao au terminat la egalitate, 1-1, în returul Supercupei Spaniei și bascii au reușit să cucerească trofeul după ce învinseseră cu 4-0 în tur.

Catalanii aveau nevoie să deschidă scorul rapid, dar primul gol a fost marcat abia în minutul 43 de Lionel Messi din interiorul careului. Argentinianul s-a aflat la finalizare după ce Rakitici a centrat de pe dreapta și Suarez i-a așezat mingea cu pieptul.

Jocul s-a rupt în minutul 57 la un gest prostesc al lui Gerard Pique. Fundașul spaniol a protestat la decizia arbitrului asistent, iar centralul i-a arătat direct cartonașul roșu.

Cu 4 goluri înscrise în această dublă, Aduriz a marcat și el în minutul 74, după o fază de neînțeles din partea lui Mascherano. Fotbalistul argentinian n-a sărit la cap cu un adversar și mingea a ajuns la marcatorul golului, care în primă fază fusese oprit de Claudio Bravo.

Cînd mai erau 5 minute de joc, Sola a văzut și el cartonașul roșu după un fault urît asupra lui Mascherano.

Echipele de start

Barcelona: Bravo - Alves, Pique, Mascherano, Mathieu - Rakitici, Busquets, Iniesta - Messi, Suarez, Pedro
Rezerve: Ter Stegen, Vermaelen, Rafinha, Bartra, Ramirez, Munir, Sergi Roberto

Athletic Bilbao: Iraizoz - Boveda, Etxeita, Laporte, Balenziaga - Benat, Gurpegi - Susaeta, Eraso, Marcos - Aduriz
Rezerve: Herrerin, Lekue, Elustondo, Sola, Rico, Aretxe, Sabin