INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  GERMANIA

Robert Lewandowski, egalul lui Gerd Muller! A ajuns la 40 de goluri în acest sezon de Bundesliga

Lewandowski, ovaționat în Freiburg - Bayern Munchen // foto: Guliver/gettyimages +4   FOTO

Articol de GSP - Publicat sambata, 15 mai 2021 16:58 / Actualizat sambata, 15 mai 2021 18:33

Robert Lewandowski (32 de ani) a înscris în meciul dintre Freiburg și Bayern Munchen, scor 2-2, și a ajuns la 40 de goluri în acest sezon de Bundesliga, egalând recordul lui Gerd Muller (75).

Robert Lewandowski continuă să scrie istorie pentru Bayern. Atacantul polonez a ajuns la 40 de goluri în acest sezon, egalându-l astfel pe Gerd Muller, care stabilise acest record în sezonul 1971/1972, tot în tricoul bavarezilor.

Lewandowski a egalat recordul în meciul cu Freiburg

Lewandowski a început meciul cu Freiburg, din penultima etapă a campionatului, cu 39 de goluri sub numele său. În minutul 25, Thomas Muller a fost faultat în careu, iar sarcina de a transforma penalty-ul i-a revenit lui Lewandowski. Polonezul nu a iertat de la punctul cu var și a deschis scorul pentru bavarezi. După gol, Lewa a fost aplaudat de toți coechipierii și de membrii staff-ului tehnic de la Bayern.

A fost al 40-lea gol al lui Lewandowski în acest sezon, iar Robert mai are un meci pentru a-l depăși pe Gerd Muller. În ultima etapă, Bayern va juca pe teren propriu cu Augsburg.

1,42 goluri / meciare Lewandowski în acest sezon în Bundesliga, polonezul având 28 de meciuri jucate.

Celălalt gol al lui Bayern a fost reușit de Leroy Sane în minutul 53, iar pentru Freiburg au punctat Manuel Gulde (minutul 29) și Christian Gunter (81).

Clasament Bundesliga: Bayern Munchen este campioană

VIDEO. Robert Lewandowski, hat-trick superb cu Stuttgart

Mai multe știri din fotbalul internațional:

Rangers - Aberdeen 4-0 » Rangers încheie sezonul cu un record de puncte și fără înfrângere! Ianis, pasă de gol

Revoluție la Barcelona! Laporta vrea să scape de 14 jucători + catalanii pregătesc 5 transferuri