INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA » ROMA - NAPOLI 2-1

Gafă la debut

Articol de - Publicat luni, 05 octombrie 2009 00:00

Lobonţ a intrat la Roma în minutul 22, înlocuindu-l pe Julio Sergio. Portarul "naţionalei" a greşit însă la golul oaspeţilor

Minutul 22 al partidei Roma - Napoli (2-1) a însemnat pentru Bogdan Lobonţ finalul unui coşmar început în urmă cu 5 luni şi jumătate. Portarul "naţionalei" a revenit în sfîrşit pe gazon după ce, în 21 aprilie, într-un meci al lui Dinamo cu Gloria Bistriţa (5-0), suferise o entorsă şi o ruptură a ligamentelor încrucişate la genunchiul drept.

Rezervă la gazde, Lobonţ a fost introdus de antrenorul Claudio Ranieri în condiţiile în care titularul Julio Sergio a acuzat dureri la coapsa dreaptă. Debutul "Pisicii" la Roma n-a fost însă decît parţial reuşit. La patru minute de la intrarea între buturi, Lavezzi l-a surprins cu un şut la firul ierbii, expediat chiar pe centrul porţii: 1-0 pentru napoletani.

Lobonţ a fost însă salvat de Totti. Căpitanul formaţiei giallorossa a întors rezultatul cu o "doppietta" de generic TV. A egalat cu un şut în vinclu, iar victoria a adus-o cu o bombă de la 25 de metri.

FLASH

FIORENTINA - LAZIO    0-0
Salvatorul Ştefan Radu
Ex-dinamovistul Ştefan Radu a evitat, şi cu ajutorul arbitrilor, înfrîngerea lui Lazio la Florenţa (0-0). El a scos practic din poartă balonul expediat de Gilardino în minutul 79, ceea ce nici asistentul de partea respectivă, nici "centralul" Brighi n-au văzut. La gazde, Mutu n-a strălucit şi a fost înlocuit (79). Într-un alt meci, Codrea (Siena) a fost integralist la 0-0 cu Livorno.

ATALANTA - MILAN 1-1
A scăpat Leonardo?

Ronaldinho i-a salvat un punct Milanului la Atalanta (1-1). Şi probabil şi pe antrenorul Leonardo, care, potrivit Gazzettei dello Sport, ar fi fost înlocuit cu Van Basten dacă pierdea. Brazilianul s-a "scos" pînă la urmă şi pe sine, dacă dăm crezare ziarelor care au dezvăluit că a ţinut-o tot într-o petrecere înaintea confruntării cu FC Zurich din Ligă (0-1). Meciul de la Bergamo a început prost pentru oaspeţi, Tiribocchi deschizînd scorul pentru Atalanta în minutul 21. Milan a primit o mînă de ajutor prin eliminarea lui Randanovici (39), dar n-a reuşit să materializeze superioritatea numerică decît în minutul 83, cînd a lovit Ronnie.

INTER - UDINESE    2-1
"Chivu a provocat nelinişte"

Ziarele italiene l-au încondeiat pe Cristi Chivu după greşelile din meciul cu Udinese (2-1), erori despre care ați putut citi și în Gazeta de duminică. Are pe conştiinţă golul oaspeţilor, în condiţiile în care l-a ţinut în joc pe Di Natale. Apoi a riscat şi Sanchez era să facă 2-1 pentru Udinese. Cu el în teren, Inter n-a avut o seară liniştită", a punctat  cotidianul Gazzetta dello Sport, care l-a notat cu 5. Agenţia Datasport i-a dat 5,5 şi a scris că "românul a fost extrem de nervos şi a greşit multe baloane. A urcat în ofensivă, dar centrările sale nu au fost deloc precise".