INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  OSASUNA - BARCELONA

FOTO Gerard Pique, scandal cu arbitrul la ultimul meci pentru Barcelona » A fost eliminat în tunel!

Articol de GSP - Publicat miercuri, 09 noiembrie 2022 00:01 / Actualizat miercuri, 09 noiembrie 2022 11:19

Gerard Pique (35 de ani) a fost eliminat la pauza meciului dintre Osasuna și Barcelona, scor 1-2, la ceea ce ar fi putut să fie ultima apariție în tricoul clubului catalan.

Gerard Pique și-a luat rămas bun de la suporterii Barcelonei sâmbătă, în victoria contra Almeriei, 2-0, chiar pe Camp Nou. Fundașul central a fost păstrat de Xavi în lot și pentru deplasarea de la Pamplona, dar lucrurile au scăpat de sub control.

Ștefan Radu n-a jucat niciun minut în „Derby della Capitale”, dar e văzut MVP-ul meciului » Mesajul publicat de Lazio
Derby della Capitale

Gerard Pique, eliminat la ultimul meci pentru Barcelona

Barcelona s-a văzut condusă de Osasuna încă din minutul 8, după reușita lui David Garcia. Misiunea a devenit și mai grea după o jumătate de oră de joc, când golgeterul Robert Lewandowski a fost eliminat pentru cumul de cartonașe galbene.

Aflat pe banca de rezerve pentru ultimul meci al catalanilor înainte de pauză pentru Mondial, Gerard Pique a considerat că „centralul” Gil Manzano a comis mai multe greșeli în prima parte. L-a confruntat pe teren la finalul primei reprize și apoi în drumul către vestiare. „Centralul” n-a mai tolerat reproșurile și i-a arătat cartonașul roșu în tunel.

Catalanii au întors rezultatul după pauză prin golurile lui Pedri (48) și Raphinha (85) și au 5 puncte avans în fruntea clasamentului față de rivala Real Madrid, care are un meci mai puțin disputat.

Pique își încheie cariera la clubul catalan cu egalarea unui nou record. A fost a 11-a eliminare în tricoul blaugrana. Doar Hristo Stoichkov mai avea atâtea. În ceea ce privește meciurile de campionat, Pique a văzut „roșu” de 8 ori. Stoichkov și Guardiola îi sunt egali la acest capitol.