INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CAMPIONATUL MONDIAL DIN GERMANIA

Germania a primit primul gol la CM de fotbal feminin, după 8 ani!

Birgit Prinz (dreapta), vedeta Germaniei

Articol de GSP - Publicat luni, 27 iunie 2011 00:00 / Actualizat luni, 27 iunie 2011 11:55

Într-unul din meciurile primei zile ale Campionatului Mondial, ţara gazdă, Germania, care este campioana mondială en-titre, a învins Canada cu scorul de 2-1. Victoria era previzibilă însă alt aspect se remarcă la această partidă.

Este primul gol pe care reprezentativa feminină a Germaniei la Cupa Mondială, în ultimii opt ani! La precedenta ediţie de CM, organizată în China, nemţoaicele au terminat grupa cu punctaj maxim, 13 goluri marcate şi niciunul primit. În sferturi şi semifinale au învins cu 3-0 Coreea de Sud şi, respectiv, Norvegia, iar în finală au câştigat cu 2-0 în faţa Braziliei.

Patru ani mai devreme, la CM din SUA, Germania învingea cu 2-1 Suedia, în prelungiri, şi de atunci datează ultimul gol încasat de Germania la CM. Christine Sinclair, din Canada, le-a readus acum aminte microbiştilor cum e să încaseze şi Germania un gol.

Sursa: Realitatea