INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CIAO, LUCA

VIDEO Gianluca Vialli i-a spulberat visul lui Dinamo! Golul pe care Mircea Lucescu nu-l va uita niciodată

Gianluca Vialli, legendă a fotbalului italian, a murit azi, la vârsta de 58 de ani, după o luptă cu o tumoare la pancreas. Vialli a fost implicat în dueluri cu formații românești. +29   FOTO

Articol de GSP - Publicat vineri, 06 ianuarie 2023 11:52 / Actualizat vineri, 06 ianuarie 2023 12:29

În sezonul 1988-1989, Dinamo ajungea până în „sferturile” Cupei Cupelor și dădea peste Sampdoria lui Vialli. Primul meci s-a jucat la București, pe 1 martie. Dinamo, antrenată atunci de Mircea Lucescu, a condus cu 1-0 până în minutul 90, când a egalat Vialli după o mare eroare a lui Alexandru Nicolae, prin care, practic, a trecut mingea.

Tragedie în Italia: a murit Gianluca Vialli, câștigător de Champions League cu Juventus și campion în Serie A cu Sampdoria
TRAGEDIE

VIDEO. Golul cu care Vialli a eliminat-o pe Dinamo din Cupa Cupelor, faza „sferturilor”

În retur, s-a terminat 0-0 și italienii s-au calificat grație golului marcat în deplasare, regulă care azi nu mai există în fotbal. Sampdoria avea să piardă finala, 0-2 cu Barcelona.

Sabău vs. Gianluca Vialli, în „sferturile” Cupei Cupelor, din martie 1989

În aceeași lună, pe 29 martie 1989, Vialli venea în România, la Sibiu, pentru un amical disputat de naționala Italiei. „Tricolorii” s-au impus atunci, scor 1-0, gol Ioan Ovidiu Sabău. Vialli a fost integralist pentru squadra azzura.

16 goluri în 59 de partidea reușit Vialli în tricoul squadrei azzurra. La cluburi, a evoluat la Cremonese, Juventus, Sampdoria și Chelsea, cu 259 de goluri în 673 de meciuri

14 trofeea cucerit Gianluca la cluburi în 19 ani de carieră, între care două titluri de campion, în Serie A și Premier League, Liga Campionilor, Cupa Cupelor și Cupa UEFA