INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  FIFA

Mai mult decât ia Mbappe la Real! » Salariul monstruos pe care urma să-l încaseze Infantino dacă-i reușea planul

Gianni Infantino, președintele FIFA / Foto: Imago
Gianni Infantino, președintele FIFA / Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 02 august 2026, 13:37 / Actualizat duminica, 02 august 2026 13:54

Cotidianul britanic The Times dezvăluie că Gianni Infantino ar fi urmat să câștige peste 30 de milioane de euro dacă reușea să privatizeze Cupa Mondială.

Infantino avea de gând să înființeze o firmă, „FIFA Forward Enterprise”, care să gestioneze comercializarea competițiilor pe care le organizează, în frunte cu Cupa Mondială. Totodată, intenționa să vândă 20 la sută din această companie unui investitor privat.

Dacă-i reușea, forului mondial i-ar fi adus în conturi aproximativ 3,65 miliarde de euro - susținea el. Dar planul, care a fost aspru criticat, a fost în cele din urmă abandonat după ce trei confederații, UEFA, CONCACAF și AFC, s-au opus categoric și l-au acuzat: „Infantino vrea să vândă fotbalul”.

Gianni Infantino câștigă la FIFA 3 milioane de euro pe an

Infantino a insistat în mod constant că nu se va îmbogăți, dar, potrivit diferitelor publicații media, acest lucru s-a dovedit a fi discutabil. Conform calculelor cotiianului britanic The Times, șeful FIFA ar fi încasat un salariu anual de 30 de milioane de euro plus bonusuri dacă proiectul „FIFA Forward Enterprise” primea undă verde.

Aceasta este o sumă semnificativ mai mare decât salariul de 3 milioane de euro anual pe care-l primește în calitate de președinte al forului cu sediul la Zurich. Ca o comparație, Infantino ar fi încasat mai mult decât cel pe care-l solicită Vinicius lui Real Madrid pentru a prelungi, cifrat la aproape 30 de milioane de euro, exact cât are și colegul Kylian Mbappe.

Mai mult decât ia Mbappe la Real! » Salariul monstruos pe care urma să-l încaseze Infantino dacă-i reușea planul
Vinicius, alături de Kylian Mbappe/ foto: GettyImages

Doi dintre principalii consilieri s-au dezis de Gianni Infantino

Forul mondial a abandonat vineri seară „FIFA Forward Enterprise”, la presiunile a 64 la sută dintre federațiile membre, iar Infantino a fost părăsit de doi dintre consilierii săi.

Carlos Cordeiro, consilierul său principal, și-a anunțat demisia, devenind primul disident intern. Șase ore mai târziu, directorul operațional al FIFA, Kevin Lamour, s-a întors și el împotriva președintelui.

Până și amicul Donald Trump l-a lăsat baltă pe Gianni Infantino

Inclusiv amicul Donald Trump, cu a cărui familie urma să dezvolte afacerea menționată, l-a abandonat. Când a fost întrebat „V-a vorbit domnul Infantino despre propunerea sa de a vinde o participație la Cupa Mondială?”, președintele Statelor Unite a răspuns tot cu o întrebare: „Cine?!”

După ce întrebarea a fost repetată, Trump a adăugat: „Nu, nu am vorbit cu el”.

Citește și:
Au cosmetizat stadionul pentru Liga 2 » 3500 de spectatori s-au prezentat la primul meci
Liga 2
Au cosmetizat stadionul pentru Liga 2 » 3500 de spectatori s-au prezentat la primul meci
Văduva lui Constantin Covaciu a răbufnit: „Normal că îi dăm în judecată!” + Cum a fost plimbată pe drumuri familia fostului maseur de la Dinamo: „Nu știau de capul lor!”
Superliga
Văduva lui Constantin Covaciu a răbufnit: „Normal că îi dăm în judecată!” + Cum a fost plimbată pe drumuri familia fostului maseur de la Dinamo: „Nu știau de capul lor!”
A stabilit prețul lui Jovo Lukic, în direct. Record, peste transferul lui Coubiș!
Superliga
A stabilit prețul lui Jovo Lukic, în direct. Record, peste transferul lui Coubiș!
Soția fotbalistului de națională a stârnit furie cu ultima postare » Fanii au reacționat dur: „Cum să spui așa ceva?”
Campionate
Soția fotbalistului de națională a stârnit furie cu ultima postare » Fanii au reacționat dur: „Cum să spui așa ceva?”
George Copos revine în sport cu o nouă investiție
Profit.ro
George Copos revine în sport cu o nouă investiție
Flash News: cele mai importante reacții și faze video din sport

Ai o informație? Scrie-ne pe [email protected]! Gazeta își protejează întotdeauna sursele.

Iată DOSARUL COMPLET de la Securitate al lui Dan Șucu, informatorul „Mircea Crișan”: „Voi respecta toate indicațiile” + „Timid, greoi în gândire, bâlbâit. Un mediocru necesar!”

Universitatea Craiova - Levski Sofia 2-2! Leka noşt, deţa! Campioana iese din scenă în turul 2 din UCL! Rămânem încă un an în afara fotbalului care contează


Comentarii (1)
paval_stefan
paval_stefan  •  02 August 2026, 15:04

Inca este o surpriză sa întâlnim așa ceva în conducerea FIFA, la un asemenea nivel...

Vezi toate comentariile (1)
Comentează