INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BELARUS

Slutsk - Vitebsk 1-1 // VIDEO Golul moldoveanului Ion Nicolăescu în primul meci al zilei din Belarus + cu ce CV se laudă

Ion Nicolăescu

Articol de GSP - Publicat sambata, 11 aprilie 2020 17:21

Campiontul din Belarus, unicul din Europa care n-a fost întrerupt din cauza pandemiei de coronavirus, a continuat astăzi, cu remiza dintre Slutsk și Vitebsk, 1-1.

Oaspeții de la Vitebsk au deschis scorul în minutul 31, prin Ion Nicolăescu, un jucător cu nume românesc, originar din Republica Moldova.

Gazdele au restabilit egalitatea în minutul 62, prin Gafar, acesta fiind și golul care a stabilit rezultatul final.

Tot azi, în Belarus se mai joacă partidele Zhodino - Energetik-BGU și Gorodeja - Dinamo Minsk.

Belarus. Cine e Ion Nicolăescu?

Născut la Chișinău, Ion Nicolăescu are 21 de ani și a făcut deja pasul la prima reprezentativă a Republicii Moldova, unde a îmbrăcat tricoul naționalei de șapte ori.

Acesta evoluează pentru Vitebsk chiar din acest an, fiind împrumutat de la Shakhtyor Soligorsk, o altă grupare din Belarus.

Cotat de transfermarkt la 50.000 de euro, Ion Nicolăescu a evoluat de-a lungul carierei pentru Zimbru Chișinău, Shakhtyor Soligorsk și Vitebsk.

VIDEO Cine spune că nu-i spectacol? Gol senzațional marcat azi în campionatul din Belarus