INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA SPANIEI

„Groparul” Realului cu Athletic Bilbao a fost un nume mare. Două greșeli capitale și un strigăt al lui Ancelotti

Casemiro: două greșeli capitale în înfrângerea cu Athletic Bilbao, foto: Imago

Articol de - Publicat vineri, 04 februarie 2022 12:05 / Actualizat vineri, 04 februarie 2022 12:32

Athletic Bilbao a avut un om de nădejde în mijlocașul madrilen Casemiro, în victoria cu 1-0 contra lui Real Madrid. Brazilianul a comis două greșeli capitale, una chiar la golul lui Berenguer, din final.

Athletic Bilbao s-a profilat în acest sezon de Cupă drept „ucigașa” granzilor. După ce a scos-o pe Barcelona, joi seară a eliminat-o din „sferturi” și pe Real Madrid (1-0).

Gafa unui coechipier al lui Mihăilă: s-a pozat gol din greșeală, iar prietena lui i-a răspuns pe Instagram
ATALANTA

„Calul troian” Casemiro: două greșeli capitale în înfrângerea cu Athletic Bilbao

Dar în rândurile madrilenilor a avut și un „cal troian”. Tocmai Casemiro le-a dat bascilor o mână de ajutor, cu două greșeli capitale, pe fondul unei prestații caracterizate de jurnaliștii spanioli drept gri.

Mai întâi, la 0-0, mijlocașul brazilian a avut o ocazie rarisimă. Singur în fața porții adverse, el a expediat balonul în portarul Agirrezabala. Apoi, în minutul 89, el a pasat unui adversar și așa a pornit faza la capătul căreia Berenguer l-a învins pe Courtois cu o execuție plasată, din marginea careului: 1-0, scor final.

„Două detalii care au constituit cheia eliminării galacticilor", a notat cotidianul "Mundo Deportivo”. Antrenorul Carlo Ancelotti, în schimb, a acuzat absența golgeterului Karim Benzema: „Din păcate, nu avem jucători de calitatea lui”.

Ne doare această înfrângere, fiindcă doream să câștigăm tot ceea ce ne-am propus. Nu cred că eșecul va avea consecințe, sper doar că ne va face mai puternici. Cred că am fi avut prima șansă în prelungiri, dar ne-au dat gol în ultimul minut.

- Carlo Ancelotti, antrenor Real Madrid

19 trofeeare Real Madrid în palmares, ultimul câștigat în 2014. Barcelona e liderul, cu 31 de triumfuri în Copa del Rey, urmată de Bilbao, cu 23

Strigătul lui Marius Șumudică, amenințat cu demisia de turci: „Avem nevoie de ajutor, nu mai strigați la mine și la președinte!”

Zlatan Ibrahimovic, marele absent al derby-ului din Serie A, Inter - AC Milan » Ultimele vești despre suedez

De pe patul de spital, Cornel Dinu a vorbit cu GSP despre situația critică a lui Dinamo: „Doar asta mai pot să fac”