INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  BARCELONA - REAL MADRID 1-2

Imaginea serii vine din vestiarul Realului + Cele mai interesante cifre după El Clasico

Imagine postată de Gareth Bale pe twitter

Articol de GSP - Publicat sambata, 02 aprilie 2016 23:42

Real Madrid s-a impus în El Clasico chiar pe Camp Nou, 2-1. Golurile au fost marcate de Benzema și Ronaldo, respectiv Pique.

Iată cele mai interesante cifre după acest meci, via 2010MisterChip și pedritonumeros @ twitter.

• Barcelona avea 39 de meciuri oficiale de când nu mai pierduse, cea mai lungă serie din istoria fotbalului spaniol
  • Real Madrid n-a mai scăpat fără gol în El Clasico din 2011
  • Real Madrid nu mai câștigase un meci pe Camp Nou după 0-0 la pauză de 36 de ani
  • Benzema are 8 goluri în 22 de meciuri cu Barca, 5 pe Bernabeu și 3 pe Camp Nou
  • Real Madrid nu mai câștigase pe Camp Nou după ce a fost condusă de 51 de ani
  • Din ultimele 10 bare din El Clasico, 8 au fost ale madrilenilor
  • Sergio Ramos este jucătorul cu cele mai multe eliminări în El Clasico (4), depășindu-l pe Hierro (3)
  • Ronaldo are 16 goluri în El Clasico. Este al doilea jucător al Realului care marchează mai mult de 10 goluri ca oaspete în acest duel, după Gento (11) și Messi (12)
  • Real Madrid n-a mai întors scorul în El Clasico din 1993, când s-a impus tot cu 2-1