INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SPANIA

Athletic Bilbao a sărbătorit câștigarea Cupei Spaniei pe apă/ foto Imago Images +23   FOTO
Athletic Bilbao a sărbătorit câștigarea Cupei Spaniei pe apă/ foto Imago Images

Articol de - Publicat vineri, 12 aprilie 2024 14:52 / Actualizat vineri, 12 aprilie 2024 16:07

Athletic Bilbao a câștigat Cupa Spaniei, după 1-1 în 120 de minute și 4-2 la penalty-uri cu Mallorca. Iar bascii au făcut spectacol după câștigarea trofeului.

Aproximativ un milion de oameni au sărbătorit prima Cupă a Spaniei câștigată de Athletic după o pauză de 40 de ani. Imaginile cu suporterii în bărci, pe apă, au făcut înconjurul lumii.

O sărbătoare cum doar bascii sunt în stare să instrumenteze, o adevărată desfășurare de forțe pentru un succes istoric al echipei lui Ernesto Valverde.

Inclusiv jucătorii au sărbătorit în barcă, au făcut turul de onoare pe apă, nu pe străzile orașului, așa cum se întâmplă în general cu echipele care iau trofee și sărbătoresc în autocar deschis.

Imaginile cu petrecerea lui Athletic Bilbao sunt SENZAȚIONALE!

+19 FOTO

Athletic Bilbao a cucerit Cupa Spaniei după 40 de ani

Athletic și-a adjudecat primul titlu de Copa del Rey - din 1984 - după ce Alex Berenguer a transformat penalty-ul decisiv care i-a adus echipei sale cea de-a 25-a Cupă din istorie. Acesta a stârnit scene de bucurie pe stadionul La Cartuja din Sevilla plin până la refuz și a pus capăt recentei perioade dureroase a lui Athletic în această competiție.

În minutul 21, la un corner, apărarea bască nu a reuşit să respingă şi Dani Rodriguez a deschis scorul pentru Mallorca (locul 15 în LaLiga) după ce a trimis mingea în plasă din careu.

Athletic, care se luptă pentru o clasare în primele patru din LaLiga sub conducerea fostului antrenor al Barcelonei, Ernesto Valverde, a forțat egalarea înainte de pauză, dar reușita lui Nico Williams a fost anulată pentru ofsaid.

Oihan Sancet a egalat la scurt timp după pauză (min. 50), înscriind după ce același Nico Williams a recâștigat posesia și l-a servit excelent pe mijlocașul de 23 de ani. Ambele echipe au mai ratat câteva ocazii importante, Vedat Muriqi având șansa victoriei în minutul 113, însă portarul lui Athletic, Julen Agirrezabala, a intervenit, scoțând lovitura de cap a atacantului kosovar de pe linia porții.

Athletic Bilbao - Mallorca 1-1 (4-2 d. pen.), în finala Cupei Spaniei

La loviturile de departajare, Agirrezabala, în vârstă de 23 de ani, a apărat lovitura de pedeapsă a lui Manu Morlanes, iar Nemanja Radonjic a ratat ținta, în timp ce toți cei patru executanți de penalty-uri ai lui Athletic au înscris.

Mallorca, echipă care a jucat în al treilea eșalon al fotbalului spaniol până în 2018, își propunea să câștige Copa del Rey pentru a doua oară, după triumful din 2003, dar Athletic a fost cea care a sărbătorit un succes istoric așteptat de 40 de ani. Doar Barcelona, cu 31 triumfuri, a câștigat trofeul de mai multe ori decât Athletic Bilbao, al patrulea cel mai vechi club din Spania (1898).

Campionul modest de la FCSB » Povestea unui fotbalist atipic din vestiarul roș-albastru: greu încercat în copilărie și salvat de soție + locuiește în zona blamată de bucureșteni

FCSB se transformă total » Planul lui Becali pentru Liga Campionilor conține și „opțiunea interzisă, din umbră”