INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CIFRELE LUI CHIVU / INTER - MANCHESTER UNITED 0-0

În creştere

Articol de - Publicat miercuri, 25 februarie 2009 00:00

Folosit stoper, românul a pierdut toate duelurile la cap. Şi-a revenit după pauză, prin blocajele eficiente pe jos

Titularizat în centrul defensivei, Chivu nu a prins o seară bună. A comis primul fault în secunda 84, oprind slalomul lui Ronaldo. A alunecat apoi la centrarea aceluiaşi portughez, lăsîndu-l în poziţie de gol pe Giggs. A suferit teribil la baloanele aeriene, fiind depăşit mereu în duelurile cu Ronaldo şi Berbatov. A blocat însă în două rînduri perfect şi două pătrunderi periculoase pe centru. Pînă la pauză a greşit doar 3 pase, alergînd destul de mult (4,6 km).

În repriza secundă, cu Cordoba alături, Cristi şi-a mai revenit, măturînd propriul careu, la sacrificiu. A luat "galben" (57): fault la Berbatov. Apoi a ezitat şi n-a putut bloca centrarea lui Ronaldo (67), noroc că Park n-a mai ajuns-o! A terminat jocul în creştere, oferind linişte lui Julio Cesar..