INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  PORTUGALIA

VIDEO Încăierare generală la derby-ul Porto - Sporting! Patru cartonașe roșii, arătate de „central”

Porto - Sporting//Foto: IMAGO / GlobalImagens

Articol de - Publicat sambata, 12 februarie 2022 15:00 / Actualizat sambata, 12 februarie 2022 15:43

FC Porto și Sporting au remizat, scor 2-2, în etapa cu numărul 22 a primei ligi din Portugalia. Finalul partidei a fost unul plin de nervi. Nu mai puțin de 4 cartonașe roșii au fost arătate de „centralul” Pinheiro, iar un meleu s-a creat pe teren.

„Dragonii” au reușit să revină de la 0-2 și să o egaleze pe Sporting, vineri seară, pe teren propriu, iar liderul își conservă astfel avantajul de 6 puncte față de principala contracandidată la titlu.

Nervii fotbaliștilor din ambele tabere au cedat în finalul disputei de pe arena Estadio do Dragao, în urma unei faze în care jucătorii lui Porto au cerut penalty, după un presupus fault asupra lui Pepe.

Încăierare generală la final

În prelungirile partidei, fundașul lui Porto a căzut în careu, acuzând o lovitura în cap din partea lui Joao Palhinha.

„Centralul” a lăsat jocul să continue, dar odată cu ultimul fluier al partidei, a început haosul pe teren: un meleu în care au fost implicați jucătorii și oficialii din ambele tabere. Cinci minute a durat până s-au calmat spiritele.

Mijlocașul lui Porto, Otavio, a continuat să arunce cuvinte grele la adresa adversarilor și a părut să-i spună fundașului de la Sporting, Matheus Reis, să „vină în vestiar și să-și continue disputa”.

Chelsea a pus pe masă 33 de milioane de lire sterline pentru a-l transfera de la Barcelona » Fotbalistul a spus „NU!”
SPANIA

Patru cartonașe roșii, arătate de „central”

După ce lucrurile s-au liniștit, arbitrul Pinheiro a acordat patru cartonașe roșii, cate două pentru fiecare formație. De la Porto au fost eliminați Pepe și portarul Agustin Marchesin, iar de la Sporting Palhinha și Bruno Tabata.

50 de meciuri fără înfrângereare Porto în campionat

Porto își păstrează poziția de lider în Portugalia, cu 60 de puncte, șase mai multe decât campioana Sporting și rămâne neînvinsă în actuala ediție de campionat.

VIDEO. Rezumat Porto vs. Sporting 2-2

Citește mai multe știri din fotbalul internațional:

PSG, victorie chinuită în prelungiri cu Rennes » Messi și Mbappe, decisivi! A fost ultima repetiție înainte de duelul cu Real Madrid