INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SCANDAL

Incredibil! I-au făcut statuie şi l-au dat afară » Un superfotbalist pleacă din Turcia cu scandal :O

Articol de GSP - Publicat luni, 01 octombrie 2012 00:00 / Actualizat luni, 01 octombrie 2012 20:15

După 8 sezoane la Fenerbahce, brazilianul Alex de Souza (35 de ani) şi-a reziliat azi contractul cu gruparea turcă în urma unui scandal izbucnit după partida pierdută cu Kasimpaşa (0-2).

Alex fusese iniţial exclus din lot, însă fotbalistul a precizat azi pe contul său de Twitter că a pus capăt colaborării cu Fenerbahce. "Am reziliat contractul. A fost cea mai tristă semnătură din viaţa mea. Fenerbahce a pierdut un jucător, dar a cîştigat un fan. Mulţumesc pentru tot", a fost mesajul fotbalistului.

Alături de Alex, au fost sancţionaţi, luni, încă doi jucători ai echipei turce după partida cu Kasimpaşa, Miroslav Stoch şi Cristian Baroni, aceştia fiind amendaţi.

La partida cu Kasimpaşa, Alex de Souza a fost scos din joc de tehnicianul Aykut Kocaman la finalul primei reprize. Fotbalistul, care a urmărit repriza a doua de la peluză, ar fi rîs atunci când adversarii au înscris. La finalul jocului, preşedintele clubului, Aziz Yildirim, a făcut o şedinţă în vestiar cu jucătorii şi staful tehnic, la care, conform presei, în timp ce ceilalţi fotbalişti îl ascultau cu seriozitate pe oficial, brazilianul a avut o atitudine nepăsătoare.

Alex de Souza era legitimat la Fenerbahce din 2004. El a cîştigat cu echipa din Istanbul de trei ori campionatul Turciei, o dată Cupa Turciei şi de două ori Supercupa. A marcat 137 de goluri în 242 de partide în campionat pentru Fener, iar luna trecută fanii au dezvelit statuia pe care i-o ridicaseră în semn de recunoştinţă.

Sursa: Mediafax