INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  TOTTENHAM - CHELSEA 1-1, 5-4 LA PENALTY-URI

Incredibil! Starul lui Tottenham a fugit de pe teren în timpul meciului! Mourinho s-a dus după el

Tottenham - Chelsea 1-1, 5-4 la penalty-uri (Cupa Ligii Angliei, „optimi”). Eric Dier a ieșit din joc fără să fie înlocuit, în minutul 77

Articol de - Publicat miercuri, 30 septembrie 2020 11:57 / Actualizat miercuri, 30 septembrie 2020 12:18

Tottenham - Chelsea 1-1, 5-4 la penalty-uri (Cupa Ligii Angliei, „optimi”). Eric Dier a ieșit din joc fără să fie înlocuit, în minutul 77. „Chemarea naturii”, s-a amuzat stoperul, care s-a întors pe gazon și a fost declarat Man of the Match. La sfârșit, a pus trofeul pe closet.

Se întâmplă rar asemenea episoade, dar se întâmplă. În minutul 77, când Tottenham era condusă de Chelsea (0-1) în „optimile" Cupei Ligii Angliei, Eric Dier a fugit pur și simplu de pe teren, fără a fi înlocuit. S-a oprit direct la toaleta vestiarului.

A transformat primul penalty

Managerul Jose Mourinho s-a dus valvârtej după el și, în scurt timp, amândoi s-au întors. Între timp, Chelsea a avut o ocazie excelentă de 0-2, ratată de Hudson-Odoi. Fundașul central a încheiat meciul și, la penalty-uri, a fost primul care a executat. Și a transformat. Tottenham a câștigat, 1-1, 5-4 la loviturile de departajare, iar el a fost ales Man of the Match.

Jose Mourinho: „Era complet deshidratat"

„După meciul de duminică, m-am simțit rău, poate de aceea a trebuit să dispar, dar am putut continua. José nu a fost prea bucuros, însă ce poți face? Chemarea naturii!", a declarat Dier, postând pe Instagram o poză amuzantă. Trofeul pentru omul meciului pe closet: „El merită premiul pentru cel mai bun jucător".

View this post on Instagram

The real M.O.M

A post shared by Eric Dier (@ericdier15) on

Mourinho a reacționat mult mai dur: „Ce s-a întâmplat cu Dier e anormal. Trebuie să interzică două partide în 48 de ore. Nu a avut încotro. Era complet deshidratat. L-am presat să revină pe teren". L-a lăudat pe Eric: „E un extraordinar exemplu pentru toți". Și a criticat conducerea fotbalului englez: „Dacă lor nu le pasă de fotbaliști, mie îmi pasă".