INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  CUPA ITALIEI

INTER - AC MILAN » Vine primul derby pentru Ciprian Tătărușanu! În „sferturile” Cupei Italiei! Ionuț Radu, tot rezervă

Ciprian Tătărușanu, primul derby cu AC Milan, contra lui Inter
Ciprian Tătărușanu, primul derby cu AC Milan, contra lui Inter foto: Imago

Articol de - Publicat luni, 25 ianuarie 2021 12:33 / Actualizat luni, 25 ianuarie 2021 12:48

Ciprian Tătărușanu își păstrează locul de titular la AC Milan, după ce a neutralizat penalty-ul decisiv cu Torino în Cupa Italiei. Ionuț Radu va fi tot rezervă la Inter. Gianluigi Donnarumma este suspendat în derby-ul din „sferturile” Cupei Italiei.

• Inter - AC Milan, meci din „sferturile” Cupei Italiei, se joacă marți, de la 21:45. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.RO și în direct la Look Sport Plus

N-a apărat decât un meci în Serie A la Milan, când Donnarumma s-a infectat cu COVID-19 acum trei luni, contra Romei, însă are drumul liber în Cupă.

Tătărușanu, titular în Inter - AC Milan, „sferturile” din Cupa Italiei

Ciprian Tătărușanu va fi titularul liderului în primul său Derby della Madonnina. Marți seară, pe „San Siro-Meazza", antrenorul Stefano Pioli este nevoit să-l trimită între buturi pe purtătorul tricoului rossonero cu nr. 1, Gigio fiind suspendat, după ce a văzut cartonașul roșu de pe banca de rezerve, în „optimea” cu Torino, jucată la Milano.

Ionuț Radu, rezervă la Inter-AC Milan. Stă pe tușă de 382 de zile!

Meciul s-a decis la loviturile de departajare (5-4), cu parada decisivă reușită de Tătă la execuția lui Rincón. Din aprilie 2019 nu mai neutralizase un penalty, de la cel apărat lui Kylian Mbappé în semifinala Cupei Franței, PSG - Nantes (3-0)!

Putea fi un inedit duel românesc al goalkeeperilor, dar Antonio Conte nu vrea să-i acorde nicio șansă lui Ionuț Radu. Fostul căpitan al naționalei de tineret rămâne eternă rezervă a lui Handanovici și n-a mai jucat de 382 de zile, fix de la un meci tot cu Torino, la fel în Coppa Italia și ajuns la lovituri de departajare, dar pierdut de Parma (4-6)!

390 de minutea apărat Tătărușanu în acest sezon la AC Milan în patru partide din Serie A, Cupă și Europa League

VIDEO La retrogradare » Răzvan Marin, încă un eșec în Serie A! Ce notă a primit din partea ziariștilor italieni

FOTO. Parma - Sampdoria 0-2 » Încă o înfrângere pentru echipa lui Mihăilă în Serie A. Cât a jucat românul

A uitat-o pe Ghenea? » Dimitrov are o nouă cucerire celebră: filmați pe străzile din Monte Carlo

„Dacă mănânci o lună de la penitenciar, dai colțul!” » Dănuț Lupu, despre condițiile de la Rahova: „Să mă ierte doamna Rodica, dar la Marriott era mai ieftin ...”