INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

FOTO. Parma - Sampdoria 0-2 » Încă o înfrângere pentru echipa lui Mihăilă în Serie A. Cât a jucat românul

Sampdoria a învins-o pe Parma, scor 2-0, în runda #19 din Serie A. Valentin Mihăilă (20 de ani), extrema stângă a galben-albaștrilor, a intrat pe teren de-abia în minutul 80. +15   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 24 ianuarie 2021 21:19 / Actualizat duminica, 24 ianuarie 2021 23:40

Sampdoria a învins-o pe Parma, scor 2-0, în runda #19 din Serie A. Valentin Mihăilă (20 de ani), extrema stângă a galben-albaștrilor, a intrat pe teren abia în minutul 80, deși venea după golul cu Lazio din Cupă.

Yoshida a adus-o în avantaj pe Sampdoria din minutul 25. Japonezul a fructificat o bâlbă în defensiva gazdelor și a introdus mingea în poartă din 4 metri.

Keita Balde a majorat diferența până la pauză. Ramirez a recuperat o minge în jumătatea adversă, i-a pasat senegalezului, iar acesta l-a învins pe Sepe cu un șut în diagonală.

+11 FOTO

Deși joi a marcat primul său gol în tricoul Parmei, în meciul cu Lazio (1-2) din Cupa Italiei, faza „optimilor”, Mihăilă a fost ținut pe bancă în această seară de antrenorul D'Aversa. A prins doar ultimele 10 minute și nu s-a remarcat cu nimic pe „Ennio Tardini”.

8,5 milioane de €a plătit Parma pentru a-l achiziționa pe Mihăilă de la Craiova; cota lui este de 6 milioane, potrivit transfermarkt.de

Clasament Serie A

FINAL » Parma - Sampdoria 0-2

• Au marcat: Yoshida 25, B. Keita 34

Live+Statistici

Parma - Sampdoria: echipele de start

Parma (4-3-1-2): Sepe - Conti, Iacoponi, Gagliolo, Pezzella - Grassi, Hernani, Kurtic - Kucka - Cornelius, Gervinho
Rezerve: Colombi - Brugman, Busi, Brunetta, Camara, Dezi, Derrckx, Karamoh, Mihăilă, Ricci, Sohm, Sprocati
Antrenor: Roberto D'Aversa

Sampdoria (4-4-2): Aurdero - Bereszynsi, Colley, Yoshida, Augello - Candreva, Silva, Thorsby, Ramirez - Quagliarella, Keita
Rezerve: Letica, Ravaglia - Askildsen, Damsgaard, Ekdal, Jankto, Leris, La Gumina, Regini, Rocha, Torregrossa, Verre
Antrenor: Claudio Ranieri

VIDEO. Cele mai frumoase goluri înscrise de Sampdoria la Parma

Ștefan Radu, victorie în fața formației lui Vlad Chiricheș! Lazio atacă pozițiile de Champions League