INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  INTER - GENOA 2-1

REZUMAT VIDEO Cine o mai poate opri? Inter, distanță uriașă față de Juventus, după ultima etapă din Italia » Victorie cu fosta echipa a lui Drăgușin

Inter Milano, foto: Getty Images

Articol de - Publicat marti, 05 martie 2024 10:27 / Actualizat marti, 05 martie 2024 10:49

Inter a învins-o pe Genoa, scor 2-1, în etapa 27 din Serie A și a profitat de eșecul lui Juventus de pe terenul lui Napoli, scor, 1-2.

Trupa lui Inzaghi are 12 victorii consecutive în 2024 în toate competițiile și este la un pas de titlul de campioană. S-a distanțat la 15 puncte de Juve și domină categoric Serie A.

Dialog spumos după ce au văzut imaginile cu Dan Șucu în Bănie: „Cum traduc? «Sunt foarte mulțumit, mâncăm FCSB-ul!»”
CSU CRAIOVA - RAPID 1-1

VIDEO. Inter, victorie cu Genoa în Serie A

Trupa lui Simone Inzaghi a rezolvat ecuația victoriei chiar din prima repriză. Kristjan Asllani (21 de ani) a deschis scorul în minutul 30, după un șut din interiorul careului.

Inter și-a dublat avantajul 8 minute mai târziu. VAR a dictat o lovitură de la 11 metri, iar Alexis Sanchez (35 de ani) l-a transformat fără probleme. Se putea face 3-0 în prelungirile primei reprize, însă Henrikh Mkhitaryan (35 de ani) a trimis un șut, blocat de fundașii fostei echipe a lui Radu Drăgușin.

Repriza a doua a început cu oaspeții în atac, iar Johan Vasquez (25 de ani) a redus din diferența în minutul 54. Acesta a trimis un șut pe jos, care l-a învins pe Yann Sommer (35 de ani).

Genoa a dat lovitura în minutul 66, Vitinha a înscris, însă golul a fost anulat din cauza unui offside. Barella și Arnautovic au ratat ocazii importante pe final, dar, chiar și așa, Inter a avut parte de un final liniștit și s-a distanțat la 15 puncte de Juventus, ocupanta locului 2.

Trupa lui Inzaghi a acumulat 72 de puncte în urma acestui succes și are un 2024 perfect, cu 9 victorii consecutive în campionat. Pentru Inter urmează duelul din deplasare cu Bologna.

Ulterior, Nerazzurrii se pregătesc pentru returul cu Atletico Madrid, din optimile UEFA Champions League. În tur, italienii s-au impus, scor 1-0, datorită golului marcat de Marko Arnautovic (34 de ani).

Match Quiz Rapid - FCSB

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe derby-ul Rapid - FCSB și câștigă premiile puse în joc!

Au început negocierile cu Xabi Alonso » Suma pe care trebuie s-o plătească Bayern e imensă!
BAYERN
Sheffield - Arsenal 0-6, iar „tunarii” au scris istorie în Premier League: nu se mai întâmplase niciodată!