INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Remontada spectaculoasă de scor în Serie A. În minutul 72, scorul era 0-3, dar ce a urmat a fost fabulos » Un jucător dorit pe vremuri de FCSB a fost erou în prelungiri!

Leonardo Pavoletti
Leonardo Pavoletti Foto: Imago

Articol de - Publicat duminica, 29 octombrie 2023 16:59 / Actualizat duminica, 29 octombrie 2023 17:04

Cagliari a găzduit partida cu Frosinone, în etapa #10 din Serie A. Oaspeții conduceau cu scorul de 3-0 în minutul 71, dar gazdele au reușit o „remontada” incredibilă și au câștigat partida cu scorul de 4-3, marcând două goluri în minutele de prelungiri.

Cele două nou-promovate au oferit un adevărat spectacol în Italia. Gazdele au ratat un penalty în prima repriză la scorul de 0-1, iar punctele păreau pierdute în minutul 49, când Frosinone reușea golul de 3-0.

Mihai Rotaru a găsit antrenor pentru Universitatea Craiova » Un fost selecționer ar urma să preia banca formației oltene
CSU CRAIOVA

Matias Soule (20 de ani) a reușit o „dublă” în prima repriză pentru Frosinone, în minutele 23 și 37, în timp ce Marco Mancosu (35 de ani) a ratat un penalty în minutul 30. Marco Brescianini (23 de ani) a mărit avantajul oaspeților în minutul 49.

Cagliari a redus din diferență prin reușitele lui Gaetano Oristanio (21 de ani), din minutul 72 și Antoine Makoumbou (25 de ani), din minutul 76.

Leonardo Pavoletti, eroul lui Cagliari, a marcat cele două goluri din prelungiri

Leonardo Pavoletti (34 de ani) a fost eroul lui Cagliari, după ce a intrat la pauză. De la margine s-au arătat 7 minute de prelungiri, iar Pavoletti a reușit o „dublă” de senzație, în minutele 90+4 și 90+6. În urmă cu circa 10 ani, pavoletti a fost pe lista celor de la FCSB, dar transferul nu s-a mai realizat.

Cu această victorie, Cagliari a părăsit ultima poziție din clasament, având în acest moment 6 puncte adunate. Frosinone se află în prezent pe locul 12, cu 12 puncte adunate.

Vezi și alte știri:

Fabulos! De 4 ori campion cu Steaua, a revenit pe teren la 53 de ani și a dat un gol de Champions League
BRAȘOV
Adrian Mititelu a primit o lovitură de 11 milioane de euro » Victor Pițurcă, marele perdant