INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  LIGA NAȚIUNILOR

VIDEO+FOTO Kovacs, arbitru la eșecul neașteptat al Franței + Insulele Feroe, surpriza serii în Liga Națiunilor » Toate rezultatele

Istvan Kovacs, 38 de ani, a arbitrat Danemarca - Franța 2-0, duel din Divizia A a Ligii Națiunilor. +10   FOTO

Articol de GSP - Publicat duminica, 25 septembrie 2022 23:44 / Actualizat luni, 26 septembrie 2022 00:34

Istvan Kovacs, 38 de ani, a arbitrat Danemarca - Franța 2-0, duel din Divizia A a Ligii Națiunilor. Surpriza serii a venit de la Insulele Feroe - Turcia, duel încheiat cu victoria gazdelor, 2-1!

Toate rezultatele serii din Liga Națiunilor, LIVE pe GSP.ro

+6 FOTO

Danemarca - Franța 2-0

• Au marcat: Dolberg '34, Skov Olsen '39
  • Kovacs a arbitrat perfect un meci care nici nu i-a pus probleme. „Centralul” din Carei a fost ajutat la margini de Vasile Marinescu și Ovidiu Artene. În camera VAR a oficiat Ovidiu Hațegan, în timp ce al 4-lea arbitru a fost Cătălin Popa.

Franța a scăpat de retrogradarea în Divizia C, dar a continuat parcursul extrem de modest din Liga Națiunilor.

Danezii au deschis scorul în minutul 34, când Damsgaard a aruncat o minge în careu, iar Dolberg l-a păcălit pe Areola cu o finalizare la colțul scurt, tocmai de unde plecase portarul lui West Ham. Gazdele au majorat scorul înainte de pauză: voleu Skov Olsen de pe 16 metri, în urma unui corner.

Danemarca - Franța » Echipele de start

Danemarca: Schemichel - Kristensen, Andersen, Christensen, Maehle - Delaney, Eriksen, Hojbjerg - Skov Olsen, Dolberg, Damsgaard
Selecționer: Kasper Hjulmand

Franța: Areola - Upamecano, Saliba, Badiashile - Pavard, Tchouameni, Camavainga, Mendy - Griezmann - Giroud, Mbappe
Selecționer: Didier Deschamps

Olanda - Belgia 1-0

• A marcat: Van Dijk '73

Thierry Henry a stat pe banca „diavolilor roșii”, Roberto Martinez fiind suspendat. Prima ocazie a meciului i-a aparţinut lui Eden Hazard, care n-a cadrat din marginea careului.

În minutul 29, Olanda a replicat. Janssen a pătruns pe partea stângă și l-a servit ideal pe Dumfries, dar fundașul dreapta a ratat complet șutul.

Căpitanul Van Dijk avea să decidă partida cu o lovitură de cap, în urma unui corner executat excelent de Gakpo. Trupa lui Louis van Gaal a fost aproape de a-și dubla avantajul în minutul 88, numai că șutul lui Klaassen a fost apărat de Courtois.

ECHIPELE DE START

Olanda: Pasveer - Timber, Van Dijk, Ake - Dumfries, Berghuis, De Roon, Blind - Klaassen - Janssen, Bergwijn
Selecționer: Louis van Gaal

Belgia: Courtois - Debast, Alderweireld, Vertonghen - Meunier, Onana, Witsel, Castagne - Hazard, Batshuayi, De Bruyne
Selecționer: Roberto Martinez

Turcia, eșec rușinos în Insulele Feroe

Turcia ere deja câștigătoarea grupei înaintea partidei cu Insulele Feroe din această seară, statut care îi asigură promovarea în Diviza B. Dar nimeni nu prevestea eșecul de la Torshavn, evaluat de bookmakeri la o cotă de 8.00.

Davidsen a deschis scorul cu ajutorul unei devieri ('52), iar Edmundsson ('59) a majorat avantajul după o finalizare superbă. Golul de onoare al oaspeților, prin Serdar Gurler, a venit prea târziu, era minutul 89.