INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  DEBUT

Abia plecat de la CFR Cluj, a debutat cu gol pentru noua lui echipă

Jefte Betancor, sursă Foto / Facebook Pansseraikos

Articol de - Publicat duminica, 07 ianuarie 2024 19:30 / Actualizat duminica, 07 ianuarie 2024 20:01

Fostul atacant al lui CFR Cluj, Jefte Betancor, 30 de ani, a înscris la debutul pentru noua sa echipă, Pansserraikos.

Atacantul spaniol a fost trimis pe teren în minutul 61, la scorul de 0-1 și a restabilit egalitatea în minutul 85. A fost singurul șut pe poartă expediat de Panserraikos. Noua formație a atacantului se află pe locul 9 în Grecia.

Dorinel Munteanu a făcut spectacol la antrenamentul Oțelului » Antrenorul n-a mai rezistat și s-a băgat la joc
OȚELUL

CFR Cluj a renunțat la Jefte în această iarnă

În acest sezon, Jefte a bifat 17 prezențe în tricoul lui CFR Cluj. A marcat două goluri, unul în SuperLigă și unul în preliminariile Conference League. Din cele 17 meciuri, Jefte nu a fost integralist în niciunul. Cel mai mult a jucat în prima etapă, 81 de minute, la 2-0 cu Poli Iași.

Jefte i-a enervat pe șefii clubului din Gruia după ce a plecat de la stadion la pauza meciului cu Farul Constanța, de pe teren propriu, câștigat de clujeni cu 3-1, în runda cu numărul 14 din Superliga.

Pe 7 noiembrie, Cristi Balaj, președintele lui CFR Cluj, spunea că vor fi luate măsuri în cazul lui Jefte Betancor. La puțin peste o săptămână distanță, CFR Cluj a anunțat că Jefte Betancor pleacă de la echipă.

În România, Jefte a evoluat pentru FC Voluntari, CFR Cluj și Farul. Cea mai bună perioadă a avut-o la Farul, sub comanda lui Gică Hagi, unde a înscris 16 goluri în 36 de meciuri.

Jefte a fost pe lista lui Dinamo

Jefte era pe lista de transferuri a lui Dinamo, însă mutarea a fost complicată de o clauză pe care acesta a semnat-o în momentul despărțirii de CFR Cluj. Dacă ar fi mers la altă echipă din România, aceasta ar fi trebuit să le plătească ardelenilor 100.000 de euro.

Într-un interviu acordat GSP.ro la jumătatea lunii noiembrie, după despărțirea de CFR Cluj, Jefte spunea că „planul meu e să revin în Spania”.

Refuzată de Mircea Lucescu, Beșiktaș a numit imediat un nou antrenor. Campion european!

Pariul lui Răducioiu la Dinamo în sezonul retrogradării și-a triplat cota și acum poate prinde transferul carierei!