INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  NOUA ZEELANDĂ

VIDEO Situație nemaiîntâlnită în fotbal » O jucătoare din Noua Zeelandă a reușit un hattrick perfect... în propria poartă!

Meikayla Moore/ foto: Guliver/GettyImage

Articol de GSP - Publicat luni, 21 februarie 2022 11:42 / Actualizat luni, 21 februarie 2022 12:08

Meikayla Moore (25 de ani), fundaș central, a reușit un lucru nemaivăzut în fotbal. Fotbalista neozeelandeză și-a dat 3 autogoluri într-o repriză, în meciul pierdut de naționala Noii Zeelande cu Statele Unite ale Americii, scor 0-5.

Jucătoarea legitimată la Liverpool, a reușit un hattrick perfect. Însă a marcat de 3 ori în propria poartă, în doar 36 de minute. Hattrick-ul perfect înseamnă: un gol cu piciorul stâng, un gol cu piciorul drept și un gol cu capul. Microbiștii mai numesc hattrick și 3 goluri marcate de același jucător într-un meci, indiferent de felul în care au fost înscrise.

Meikayla Moore, 3 autogoluri într-o repriză

Noua Zeelandă a pierdut cu Statele Unite, scor 0-5, într-un meci din cadrul competiției „SheBelieves”. Meikayla Moore, fundașul central neozeelandez, și-a trimis mingea în propria poartă de 3 ori. În primele 6 minute ale partidei, jucătoarea își dăduse deja 2 autogoluri, unul cu piciorul drept și altul după o deviere nefericită cu capul.

Show total în Brazilia! Câștigătoarea Supercupei a fost decisă după o serie de 24 de penalty-uri!
BRAZILIA

În minutul 36, aceasta și-a completat prestația de coșmar cu al treilea gol marcat în propria poartă. Meikayla și-a învins propriul portar după o deviere cu piciorul stâng. Moore nu a mai rezistat mult în teren și a fost schimbată în minutul 40. Fotbalista a părăsit gazonul în lacrimi.

SUA a mai marcat două goluri în repriza secundă (minutele 51 și 90+3) prin Ashley Hutch și Mallory Pugh.

Cine e Carolina Stramare, iubita lui Dusan Vlahovic, supranumită „Megan Fox a Italiei”

Incidente la ultimul meci jucat de Manchester United » Un fotbalist, lovit în cap cu o monedă