INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Cristiano Ronaldo, fabulos și la 36 de ani! Comparație inedită + moment amuzant cu starul lui Juventus și arbitrul

Juventus - AS Roma 2-0 // foto: Guliver/gettyimages +7   FOTO
Juventus - AS Roma 2-0 // foto: Guliver/gettyimages

Articol de GSP - Publicat sambata, 06 februarie 2021 20:35 / Actualizat duminica, 07 februarie 2021 09:22

Juventus a câștigat meciul cu AS Roma, scor 2-0, în etapa 21 din Serie A. Cristiano Ronaldo a ieșit la rampă, la doar o zi după ce a împlinit 36 de ani.

Scorul a fost deschis în minutul 13, de Cristiano Ronaldo, care a înscris la doar o zi după ce a împlinit vârsta de 36 de ani. Portughezul a primit mingea puțin în afara careului de 16 metri și a șutat la colțul lung cu piciorul stâng.

A fost al 300-lea gol al lui Cristiano de când acesta a trecut de 30 de ani! Cifrele sunt senzaționale:

Ronaldo înainte de 30 de ani: 463 de goluri în 718 meciuri - medie 0.64/meci
Ronaldo după 30 de ani: 300 de goluri în 326 de meciuri - medie 0.92/meci

Juventus - AS Roma 2-0. Campioana urcă pe podium în Serie A

Juventus a dus scorul la 2-0 în minutul 69, când Ibanez și-a trimis mingea în propria poartă încercând să respingă centrarea lui Kulusevski. Gazdele au ținut bine de minge până la final și au reușit să mențină avantajul de două goluri.

+3 FOTO

Juventus a obținut astfel 3 puncte, dar a și pierdut un jucător. Leonardo Bonucci a ieșit de pe teren în minutul 85, acuzând probleme medicale.

„Bătrâna doamnă” a depășit-o pe AS Roma în clasament odată cu această victorie, urcând pe a treia poziție. Lider în acest moment este Inter, cu 47 de puncte, 5 peste Juve. Totuși, milanezii au și un meci în plus față de campioana ultimelor sezoane.

Ronaldo i-a verificat ceasul lui Orsato

Un moment amuzant s-a petrecut la 1-0, când Cristiano a trimis în bară, iar mingea a căzut pe linia porții. Arbitrul Orsato n-a dat gol, iar portughezul a protestat, verificând personal ceasul „centralului” unde era anunțat de tehnologia „goal line” dacă mingea a trecut de linie sau nu.