INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - INTER 0-1

FOTO Juventus - Inter 0-1» Derby d'Italia, decis de o fază în care VAR-ul a făcut lumină

Articol de GSP - Publicat duminica, 03 aprilie 2022 23:53 / Actualizat luni, 04 aprilie 2022 10:33

Inter Milano a câștigat Derby d'Italia disputat pe terenul lui Juventus, scor 1-0.

Meciul a fost unul intens, cu un ritm spectaculos și cu ocazii la ambele porți. Oaspeții au început tare și au ratat prima ocazie prin Skriniar (8), dar lovitura lui de cap a fost respinsă de Szczesny. La faza imediat următoare, Chellini a trimis pe lângă poartă, din careu.

VAR-ul a decis derby-ul Juventus – Inter

În minutul 44 a avut loc cel mai fierbinte moment al meciului. Denzel Dumfries a căzut în careu, iar arbitrul a dictat penalty după consultarea VAR.

Hakan Calhanoglu a executat, Szczesny a apărat, însă mijlocașul lui Inter a trimis mingea în poartă din a doua încercare. În acel moment, arbitrul Massimiliano Irrati a dictat fault în atac.

După câteva momente de confuzie generală, „centralul” a revenit și a decis repetarea penalty-ului, deoarece jucătorii lui Juventus au intrat în careu înainte ca Hakan Calhanoglu să execute.

La repetare, turcul nu a mai ratat, iar golul său a decis derby-ul din Serie A.

FOTO. Imaginile serii în Juventus - Inter

+28 FOTO

După pauză, și Juventus a cerut penalty, în minutul 66, dar arbitrul, după consultarea VAR, a constat că nu a fost vorba de fault.

Până la final, Inter s-a mulțumit cu păstrarea rezultatului, iar Juve a mai fost periculoasă prin Zakaria, care a trimis în bară în minutul 74, și prin Dybala (90+2), care a trimis peste poată dintr-o lovitură liberă de la 20 de metri.

După acest succes, Inter ajunge la 63 de puncte și se află pe locul 3, la trei puncte în urma liderului AC Milan. Juventus este pe 4, cu 59 de puncte.

VIDEO. Rezumat Juventus vs. Inter 0-1

FINAL » Juventus - Inter 0-1

Juventus - Inter, echipe de start:

Juventus: Szczesny - Danilo, de Light, Chiellini - Cuadrado, Locatelli, Rabiot, Alex Sandro - Vlahovic, Dybala, Morata
Rezerve: Perin, Pinsoglio – Rugani, Zakaria, Kean, De Sciglio, Bonucci, Bernardeschi, Arthur
Antrenor: Massimilano Allegri

Inter: Handanovic - D'Ambrosio, Skriniar, Bastoni - Dumfries, Barella, Brozovic, Vidal, Perisic - Dzeko, Lautaro Martinez.
Rezerve: Radu – Vidal, Vecino, Alexis Sanchez, Ranocchia, Gosens, Gagliardini, Dimarco, De Vrij, Darmian, J. Correa, Caicedo.
Antrenor: Simone Inzaghi.

Incident grav în Celtic - Rangers » „Cât de jos pot ajunge unii oameni”