INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

Juventus - Inter 0-0 » Trupa lui Andrea Pirlo s-a calificat în finala Cupei Italiei

Articol de GSP - Publicat marti, 09 februarie 2021 20:06 / Actualizat marti, 09 februarie 2021 23:55

Juventus s-a calificat în finala Cupei Italiei, după remiza cu Inter, scor 0-0, în manșa secundă din semifinale. În tur, campioana s-a impus cu 2-1.

• Radu Drăgușin (Juventus) și Ionuț Radu (Inter) au fost rezerve.
  • În cealaltă semifinală a competiției se înfruntă Atalanta și Napoli. În meciul tur, disputat pe Stadio Diego Armando Maradona, partida s-a încheiat la egalitate, scor 0-0.

Click AICI pentru programul și rezultatele din semifinalele Coppa Italia

Episodul 240 din „Derby d'Italia” s-a încheiat cu o „remiză albă”, ce a asigurat calificarea în finala competiției pentru trupa antrenată de Andrea Pirlo. Inter Milano a dominat partida de pe Juventus Stadium, dar trupa lui Antonio Conte nu a reușit să înscrie în poarta apărată de Gianluigi Buffon.

În prima repriză, prima mare ocazie i-a aparținut lui Romelu Lukaku, care a trecut milimetric pe lângă deschiderea scorului, după centrarea venită de la Christian Eriksen. La următoarea fază, șutul puternic al lui Lautaro Martinez a fost blocat de fundașii torinezilor.

Juventus s-a calificat în finala Cupei Italiei

Inter a continuat asaltul și în a doua repriză, iar Achraf Hakimi a avut două ocazii uriașe de a înscrie. De partea cealaltă, Cristiano Ronaldo putea decide soarta calificării în minutul 65, dar șutul său a fost blocat de Samir Handanovic.

Juventus, cea mai titrată echipă din Cupa Italiei, cu 13 trofee în palmares, s-a calificat în finala competiției. Trupa lui Andrea Pirlo nu a mai câștigat Cupa Italiei din 2018, după ce a umilit-o pe AC Milan în finală, scor 4-0.

Juventus - Inter 0-0

Click AICI pentru live+statistici

Juventus - Inter, echipele de start:

JUVENTUS: Buffon - Danilo, de Ligt, Demiral, Alex Sandro - Cuadrado, Rabiot, Bentancur, Bernardeschi - Ronaldo, Kulusevski
Rezerve: Pinsoglio, Szczesny - Bonucci, Chiellini, Chiesa, Di Pardo, Drăgușin, Frabotta, McKennie, Morata, Peeters
Antrenor: Andrea Pirlo

INTER: Handanovic - Bastoni, de Vrij, Skriniar - Darmian, Brozovic, Barella, Hakimi - Eriksen - Martinez, Lukaku
Rezerve: Padelli, Radu - D'Ambrosio, Gagliardini, Kolarov, Perisic, Pinamonti, Ranocchia, Sensi, Vecino, Young
Antrenor: Antonio Conte

FOTO Gettyimages
+1 FOTO

VIDEO. Cele mai frumoase goluri înscrise de Inter Milano în Coppa Italia pe stadionul lui Juventus

Un junior al Veronei s-a curentat pe un vagon de tren » Are edem cerebral și fractură vertebrală