INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  JUVENTUS - SIENA 3-3

Juventus s-a făcut de rîs cu Siena lui Codrea

Articol de - Publicat luni, 15 martie 2010 00:00

Bianconerii au început furtunos, după care au căzut inexplicabil, văzîndu-se egalaţi de ultima clasată

Aşa cum începuse meciul, Juve părea să aibă o după-amiază liniştită cu ultima clasată Siena. Alessandro Del Piero a deschis rapid scorul (2), iar "Olimpico" l-a ovaţionat pentru golul cu numărul 300 în tricoul bianconero. Alex nu s-a oprit şi, cinci minute mai tîrziu, a făcut "doppietta". Cadreva a marcat apoi pentru 3-0 (10), iar în tribune lumea îşi punea doar problema dimensiunilor scorului. Prea devreme.

Ce-a urmat a fost parcă desprins din cu totul alt film. În rolul principal nu mai era Del Piero, ci Massimo Maccarone. Atacantul Sienei şi-a început reprezentaţia după un sfert de oră, cînd a profitat de o eroare a lui Grygera pentru a reduce din diferenţă. Tot el a sancţionat-o pe Juve şi după pauză, servindu-l impecabil pe algerianul Ghezzal: 2-3. Şi-a făcut rost inclusiv de-un penalty (fault Grygera), pe care i l-a oferit cadou tot lui Ghezzal (3-3). Codrea a intrat pe final (86), dar show-ul alor săi se terminase deja.