INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  KOLN - LEVERKUSEN 0-2

REZUMAT VIDEO Cine o poate opri? Bayer Leverkusen s-a distanțat la 10 puncte de Bayern în Bundesliga

Bayer Leverkusen s-a distanțat la 10 puncte de Bayern Munchen, foto: Getty Images

Articol de - Publicat duminica, 03 martie 2024 20:04 / Actualizat duminica, 03 martie 2024 20:22

Bayer Leverkusen defilează în Bundesliga. Trupa lui Xabi Alonso s-a impus pe terenul lui Koln, scor 2-0, în etapa #24 din Germania. În urma rezultatului de egalitate înregistrat de Bayern pe terenul lui Freiburg, Leverkusen s-a distanțat la 10 puncte de principala contracandidată la titlu.

Este al 34-lea meci consecutiv fără înfrângere pentru Leverkusen, care este aproape de a întrerupe hegemonia lui Bayern, campioana Germaniei din ultimele 11 sezoane.

Nebunie la Atletico Madrid - Betis: portarul a intrat în istorie în nici 20 de minute! » Autogolul a fost doar începutul
ATLETICO MADRID - BETIS 2-1

VIDEO. Leverkusen, succes fără emoții pe terenul lui Koln

Leverkusen a controlat partida de pe terenul lui Koln de la un capăt la celălalt. În minutul 14, misiunea trupei lui Xabi Alonso s-a simplificat și mai mult. Jan Thielmann (21 de ani), jucătorul lui Koln, a văzut cartonașul roșu după intervenția VAR.

Bayer s-a aruncat în atac și a forțat deschiderea scorului. Alejandro Grimaldo (28 de ani) a avut o ocazie importantă în minutul 32, însă șutul său din lovitură liberă a trecut puțin peste poarta apărată de Marvin Schwabe (28 de ani).

Xabi Alonso, foto: Getty Images

Florian Wirtz (20 de ani) a avut și el o ocazie importantă, însă șutul său a fost respins de portarul gazdelor în minutul 37. La faza următoare, Jeremie Frimpong (23 de ani) a deschis scorul pentru Leverkusen, după un șut din interiorul careului.

Prima repriză s-a terminat cu Leverkusen în avantaj, care a dominat și repriza secundă, mai ales datorită faptului că gazdele, Koln, evoluau în inferioritate numerică. Totuși, Koln putea da lovitura în minutul 51, însă Sargis Adamyan (30 de ani) a trimis un șut în bara dreaptă.

Alejandro Grimaldo (28 de ani) i-a risipit emoțiile lui Xabi Alonso în minutul 73, după un șut care nu i-a oferit nicio șansă portarului gazdelor. S-a terminat 2-0 pentru Leverkusen, care s-a distanțat la 10 puncte de campioana Bayern Munchen, ocupanta locului 2.

De cealaltă parte, Koln rămâne pe locul 16, cel care asigură prezența la barajul de retrogradare din Bundesliga, cu 17 puncte după 24 de etape. Pentru trupa lui Xabi Alonso urmează duelul din deplasare cu Qarabag, din optimile Europa League.

Koln se va deplasa pe terenul lui Monchengladbach în următoarea etapă din Bundesliga.

Match Quiz Universitatea Craiova - Rapid

Te pricepi la Superligă? Plasează gratuit predicțiile tale pe Universitatea Craiova - Rapid și câștigă premiile puse în joc!

City e forța din Manchester » A pus United la zid și s-a apropiat la un punct de Liverpool. Și vine marea confruntare!
Manchester City - Manchester United 3-1
Marius Sava, fostul copil teribil al Craiovei, la prima performanță notabilă ca antrenor! » Ai lui „Savarină” o bătură pe Bayern