INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  REIMS - PSG

Mbappe a făcut show cu Reims » PSG a fost dominată, dar doi oameni au salvat echipa

Articol de - Publicat sambata, 11 noiembrie 2023 19:51 / Actualizat sambata, 11 noiembrie 2023 20:10

PSG a câștigat în deplasare cu Reims, scor 3-0, în etapa #12 din Ligue 1. Scorul e unul mare pentru ce s-a jucat, gazdele fiind în control 80 de minute. Kylian Mbappe și Gianluigi Donnarumma au adus victoria pentru trupa lui Luis Enrique.

PSG a deschis scorul în minutul 3, prin vedeta Mbappe. Kylian a trimis perfect la colțul lung din voleu, din prima. A urmat apoi un asediu al lui Reims, care s-a dus ca un tăvălug peste PSG. Munetsi a avut prima șansă să egaleze, dar a trimis alături din careu.

CFR Cluj, prinsă în „ambuscadă” la Iași » Mandorlini e în pericol! Clasamentul ACUM
POLI IAȘI - CFR CLUJ

Apoi, nici Ito nu a nimerit poarta. El interceptase o pasă a lui Donnarumma în careul lui PSG, însă nu a fost eficient la finalizare.

PSG, salvată de Mbappe și Donnarumma

Reims a continuat atacurile și l-a asediat pe Donnarumma, care a scos 4 șuturi aproape imposibile. Experiența și-a spus cuvântul, PSG a punctat din nou prin Mbappe, deși a fost dominată. Kylian a făcut „dubla” în minutul 59, din fața porții goale, după o pasă a lui Soler

A reușit chiar hattrick-ul, cu un șut puternic din careu. Barcola a avansat în flancul drept și i-a pasat decisiv superstarului echipei. Reims nu a mai contat în atac după ce a primit al treilea gol și putea să fie chiar umilită de Mbappe. Kylian a fost aproape de poker de două ori, mai întâi a fost blocat în ultimul moment de portar, care a revenit incredibil după ce fusese driblat.

Apoi, a trimis un trasor în transversală. PSG a devenit lider, cu 27 de puncte, unul peste Nice. Reims a rămas pe locul 4, cu 20 de puncte.

FINAL. Reims - PSG 3-0

Click aici pentru statistici
A marcat: Mbappe 3, 59, 82

Reims - PSG, echipele de start

Reims: Diouf - Agbadou, Okumu, Abdelhamid - Foket, Muntesi, Richardson, De Smet - Matusiwa - Daramy, Ito
Antrenor: William Still

PSG: Donnarumma - Mukiele, Marquinhos, Skriniar - Dembele, Zaire-Emeru, Ruz, Soler - Lee, G. Ramos, Mbappe
Antrenor: Luis Enrique

Cum l-a impresionat Lionel Messi pe Ovidiu Hațegan: „Niciodată nu a făcut asta”
ARBITRAJ
Radu Drăgușin a fost ales jucătorul meciului. Ce au scris ziarele din Italia despre fundașul român