INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ALAVES - REAL MADRID 1-4

VIDEO Start lansat pentru Real Madrid în La Liga » Benzema, omul meciului + Bale, primul meci după 14 luni la „galactici”

Real Madrid s-a distrat cu Alaves / foto: Guliver/Getty Images +14   FOTO
Real Madrid s-a distrat cu Alaves / foto: Guliver/Getty Images

Articol de GSP - Publicat duminica, 15 august 2021 06:58 / Actualizat duminica, 15 august 2021 14:31

Real Madrid a obținut o victorie categorică la debutul în noul sezon din Spania. La primul meci oficial de la revenirea lui Carlo Ancelotti, Los Blancos s-au impus clar în deplasarea cu Deportivo Alaves, scor 4-1.

Raportat la prima repriză, victoria la un scor atât de drastic părea imposibilă pentru Real. Într-o formulă cu Alaba, Hazard și Gareth Bale printre titulari, madrilenii n-au strălucit în prima repriză, vicecampioana de anul trecut mulțumindu-se doar cu posesia.

14 luniau trecut de la ultimul meci jucat de Gareth Bale pentru Real Madrid, 2-0 cu Mallorca în iunie 2020, fiind împrumutat în sezonul trecut la Tottenham

Start lansat pentru Real Madrid în noul sezon din La Liga

„Tăvulugul” Real Madrid s-a pornit însă în repriza a doua. Cum altfel, dacă nu cu Benzema în prim-plan?! Francezul a deschis scorul în minutul 48, după o pasă primită de la Hazard. Faza de la primul gol a fost una specială. Eden Hazard i-a prelungit lui Benzema cu călcâiul, iar vârful a finalizat în forță, din interiorul careului, fără șanse pentru goalkeeper-ul advers.

Real Madrid a obținut o victorie categorică la debutul în noul sezon din Spania / foto: Guliver/Getty Images
+10 FOTO
  • Sursă foto: Guliver/Getty Images

Motorul s-a pus rapid în mișcare, iar trupa lui Ancelotti a mai înscris prin Nacho, în minutul 56.

Benzema a făcut „dubla” în minutul 62, pentru ca Junior Vinicius, trimis pe teren în minutul 66, în locul lui Hazard, să închidă tabela în prelungiri.

Real Madrid versus Deportivo Alaves: Courtois - Lucas, Militao, Fernandez, Alaba - Valverde, Casemiro, Modric - Bale, Benzema, Hazard
Antrenor: Carlo Ancelotti

Cum s-a descurcat Real Madrid în Mercato

Real Madrid nu a plătit niciun euro în mercato, înlocuindu-l pe Ramos cu David Alaba, sosit și el ca jucător liber, după despărțirea de Bayern. Îi va fi greu lui Carlo Ancelotti, întors după șase ani la Madrid, să formeze rapid o altă echipă puternică. Atragerea lui Kylian Mbappé este doar o posibilitate, una foarte îndepărtată.

Președintele blanco, Florentino Pérez, e mai interesat în această perioadă de proiectul Super Ligii Europei decât de competiția iberică.

VIDEO Cele mai tari mutări reușite de Real Madrid în ultimii ani

Victorie cu emoții, după prezentarea vedetelor » Fanii Parisului, primire electrizantă pentru Ramos și Messi! Mbappe, huiduit