INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SERIE A

Inter a învins Lazio, scor 2-0, în derby-ul etapei #20 din Serie A. foto: Imago Images

Articol de - Publicat duminica, 17 decembrie 2023 23:44 / Actualizat luni, 18 decembrie 2023 00:08

Liderul Inter a învins-o pe Lazio, scor 2-0, în derby-ul etapei #20 din Serie A, și are 4 puncte avans în fruntea clasamentului.

Programul complet și rezultatele din Serie A AICI!

Inter nu a avut mari probleme în partida de pe Stadio Olimpico. Milanezii s-au impus, scor 2-0, după reușitele semnate de Lautaro Martinez și Marcus Thuram.

Lautaro Martinez a deschis scorul în minutul 40. Argentinianul a profitat de gafa imensă a lui Marusic, care a vrut să paseze cu portarul, dar i-a trimis balonul direct lui Martinez, care l-a driblat pe Provedel și a înscris.

Marcus Thuram a făcut 2-0 în minutul 66, în urma unui contraatac. Nicolo Barella a pasat în careu, iar francezul a înscris fără emoții.

Lazio a terminat meciul cu un mai puțin. În minutul 87, Manuel Lazzari a văzut cartonașul roșu, după ce l-a insultat pe arbitrul Fabio Maresca

Astfel, Inter se distanțează la 4 puncte de locul doi, ocupat de Juventus. Nerazzurri sunt pe primul loc, cu 41 de puncte, în timp ce Lazio se clasează pe poziția a 11-a, cu 21 de puncte.

FINAL. Lazio - Inter 0-2