INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  ITALIA

FOTO Niciun derby fără probleme de arbitraj în Serie A » Ce s-a întâmplat în Lazio - Juventus

Articol de - Publicat sambata, 08 aprilie 2023 23:46 / Actualizat duminica, 09 aprilie 2023 00:30

Lazio Roma a învins-o pe Juventus Torino, scor 2-1, în derby-ul rundei cu numărul 29 din Serie A.

Lazio - Juventus a închis etapa 29 din Serie A. Vezi aici toate rezultatele rundei

Lazio e tot mai aproape de îndeplinirea obiectivului, o clasare în top 4 și calificarea în grupele următoarei ediții din Liga Campionilor.

Lazio, victorie în derby-ul cu Juventus

Trupa pregătită de Maurizio Sarri, cu Ștefan Radu rezervă neutilizată, a deschis scorul în minutul 38, prin Sergej Milinkovic-Savic

Oaspeții au protestat vehement, cerând un fault în atac la duelul dintre sârb și Alex Sandro. Faza a fost analizată în camera VAR, iar reușita validată.

+9 FOTO

„Bătrâna doamnă” a restabilit egalitatea înaintea pauzei, prin Rabiot, la finalul unei faze încurcate.

Acțiunea care a decis derby-ul a fost încântătoare. Luis Alberto a deviat subtil către Zaccagni. A urmat un șut plasat, din 11 metri, și o sărbătoare pe „Olimpico”.

Cu victoria de astăzi Lazio și-a consolidat poziția secundă în Serie A. Are 58 de puncte, un avans de 7 lungimi față de Inter, prima formație din afara top 4.

FINAL. Lazio - Juventus 2-1

• Au marcat: Milinkovic Savic (38), Zaccagni (54) / Rabiot (42)

Tot din fotbalul internațional:

„Vrem demisia lui Simone Inzaghi” » Inter, egal cu locul 15 în Serie A, iar tifosii au pornit revolta: „Afară, cu tot cu Lukaku”

Anunț de ultimă oră al lui Marius Șumudică: „Am lacrimi în ochi, am dus o luptă extrem de grea în suflet, acolo unde războaiele sunt poate cel mai greu de gestionat”