INTERNATIONAL  »  CAMPIONATE  »  SALERNITANA - LAZIO 0-2

REZUMAT VIDEO Lazio, victorie în Serie A înainte de meciul cu CFR Cluj » Immobile a reușit o „dublă”

Articol de - Publicat duminica, 19 februarie 2023 19:19 / Actualizat duminica, 19 februarie 2023 19:32

Lazio, adversara celor de la CFR Cluj în play-off-ul pentru optimile Conference League, a câștigat azi în Serie A, 2-0 cu Salernitana.

• După 1-0 în tur, la Roma, CFR Cluj și Lazio se vor duela în Gruia joi, 23 februarie, de la 19:45. Meciul va fi liveTEXT pe GSP.ro și în direct pe ProArena

După 3 meciuri consecutive fără victorie în Serie A (două egaluri și o înfrângere) Lazio s-a impus pe terenul Salernitanei, 2-0, într-un meci din etapa a 23-a din Serie A.

Misiune îndeplinită » CFR Cluj trece de Argeșul lui Croitoru și se pregătește pentru „decisivul” cu Lazio. Clasamentul ACUM în Superligă
CFR - FC ARGEȘ 3-1

VIDEO Lazio, victorie în Serie A înainte de returul cu CFR Cluj

În prima repriză, Lazio a contolat jocul și a amenințat poarta adversă prin Immobile (18) și Vecino (27), dar nu a putut deschide scorul. În partea secundă, romanii au fost mai inspirați și au rezolvat meciul în 9 minute.

Mai întâi, vedeta Ciro Immobile a deschis scorul în minutul 60. Atacantul a finalizat cu latul, din 6 metri, o centrare din bandă. Tot Immobile a stabilit scorul final după 9 minute. Căpitanul lui Lazio a fost faultat în careu și tot el a transformat penalty-ul.

Până la final, Lazio a avut șansa de a face 3-0, dar Luis Alberto a ratat un penalty în minutul 90.

Echipa de start folosită de Lazio: Provedel - Marusic, Casale, Patric, Hysaj - Vecino, Cataldi, Luis Alberto - Felipe Anderson, Immobine, Pedro
Au mai jucat: Basic, Cancerllieri, L.Romero
Rezerve neutilizate: Adamonis, Maximiano, Antoni, Fares, Gila, Lazari, Milinkovic-Savic, Pellegrini
Antrenor: Maurizio Sarri

După această victorie, Lazio a urcat pe 4, cu 42 de puncte, depășind rivala AS Roma, care are 41 de puncte și un meci în minus. De partea cealaltă, Salernitana este pe 16, cu 21 de puncte.